Yellowstone - pierwszy park narodowy na świecie.


W pierwszej połowie XIX w. z przymrużeniem oka traktowano opowieści o niezwykłej krainie leżącej gdzieś w Górach Skalistych. Relacje myśliwych o bagnistych rozlewiskach, skamieniałych lasach i gorących źródłach, rozpatrywano w kategoriach mitu. Dopiero w 1869 i 1870 r. zorganizowano ekspedycje, które raz na zawsze potwierdziły niezwykłe doniesienia. W efekcie natychmiast podjęto działania mające na celu ochronę tej nieziemskiej krainy. W 1872 r. powstał Yellowstone, pierwszy park narodowy na świecie.
Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym wciąż płynie gorąca magma. W przeszłości dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, w następstwie których, większa część Ameryki Północnej pokryła się warstwą pyłu. Najsłynniejszą atrakcją Yellowstone są bez wątpienia gejzery. Ich erupcja jest wynikiem podgrzewania podziemnych źródeł wody przez płynna magmę. Najbardziej popularnym gejzerem w parku jest Old Faithful, który wybucha najczęściej ze wszystkich i przy tym bardzo regularnie.

Yellowstone może poszczycić się także nieskazitelnym krajobrazem i bogactwem świata zwierząt. Na terenie parku żyje kilka tysięcy bizonów, nie wspominając o łosiach, niedźwiedziach pumach, wilkach i rosomakach. Przy odrobinie szczęścia można spotkać też zagrożony gatunek rysia.Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz