Góra Stołowa.
Usytuowana na południowym krańcu Afryki, Góra Stołowa stanowi tło dla leżącego u jej podnóża miasta Cape Town. Wzniesienie ma 3 km długości i charakterystyczne stożkowe wzgórza po obu stronach. Na zachodzie znajduje się Lion’s Head (głowa lwa), a na wschodzie Devil’s Peak (szczyt diabła) Latem płaski wierzchołek góry spowija gruba warstwa mgły, przypominająca obrus. Góra jest częścią Table Mountain National Park.

Większość turystów korzysta z kolejki linowej, wjeżdżającej na sam szczyt, mimo że jest tu wiele pieszych szlaków i dróg wspinaczkowych. Najwyższym szczytem jest kopiec kamieni usypany przez Macleara Beacona w 1865 r. Główna formacją roślinną spośród 1470 gatunków występujących na piaskowym wzniesieniu jest fynbos. Najczęściej spotykane zwierzę to góralek przylądkowy, ale żyją tu także jeżozwierze, mangusty, węże i pawiany. Powstał program reintrodukcji rodzimych koziołków skalnych.
Nie tylko bliskie spotkanie z naturą czyni ze wspinaczki na Górę Stołową wspaniałą przygodę. Widoki na miasto i wzdłuż wybrzeża są fenomenalne.


Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz