Cypr - perła morza Śródzimnego



Położony we wschodniej części morza Śródziemnego Cypr o powierzchni 3355km2 znajduje się w odległości 64km od wybrzeży Turcji, 96 km od Syrii i 400km od Egiptu. Jest trzecią, co do wielkości na Morzu Śródziemnym wyspą ustępując jedynie Sycylii i Sardynii. Pierwsze ślady obecności człowieka na wyspie przypadają 8000 lat p.n.e.
Ze względu na swoje dogodne położenie na skrzyżowaniu dróg morskich z 3 kontynentów: Europy, Azji i Afryki na przestrzeni wieków był miejscem strategicznym, gdzie ślad swoich działań pozostawili kolejno Fenicjanie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Persowie, Grecy, Rzymianie, Biznatyjczycy dynastia Lusignanów, Wenecjanie, przedstawiciele Imperium Osmańskiego i brytyjskiej administracji. Dziedzictwo kulturowe i bogata historia gromadzone przez wieki do dziś pozostają skarbnicą wiedzy o tamtych czasach.
Historia wyspy głosi, że jej nazwa pochodzi od słowa " Cupprrum, Cyprium", czyli kopru dostępnego na Cyprze w dużych ilościach.
Północną część wyspy o populacji 300 tyś mieszkańców można podzielić na 5 regionów: Kyrenię, Nikozję, Famagustę, rejon od Guzeylyurt do Lefke i Półwysep Karpaz. Każda pora roku zmienia krajobraz i bogactwa naturalne wyspy. Sady oliwne, chleb świętojański, sosny, cyprysy dominują wśród zielonej roślinności. wyjątkowo żyzne gleby stanowią idealne warunki dla kwiatów, cytrusów, warzyw, owoców i wszelkich upraw.Nadmorskie tereny pokryte są eukaliptusami, a zielone pasma gór Besparmak słynna z wysokich sosen.
Cypr Północny to wyjątkowe miejsce na wyjątkowej wyspie. Spokojny, zdrowy klimat typowy dla wysp śródziemnomorskich charakteryzuje się długim gorącym latem i  krótką zimą. Opady śniegu spotykane są jedynie w wysokich górach. Opady deszczu, chłodne wiatry i przymrozki zaliczane są raczej do anomalii pogodowych, a nie typowych wahań. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, najgorętszym zaś lipiec. Średnia roczna temperatura wynosi 19'C.
To właśnie Cypr północny - wyspa o szczególnym znaczeniu na mapie świata, która niejednokrotnie ze względów strategicznych, politycznych, handlowych i religijnych zaliczana była do najbardziej pożądanych w każdym okresie historii.
To Cypr Północny, miejsce neolitycznych osad, pierwszych cywilizacji, królestw antycznych miast, przywołujących chwałę okresu rzymskiego. To także miejsce schronienia wypraw krzyżowych, jeden
z najpiękniejszych krajów dynastii francuskich Lusignanów, najważniejszy port na szlaku handlowym kupców weneckich na wschodzie i najsilniejsza forteca Imperium Osmańskiego we wschodniej części Morza Śródziemnego..
Historia wyspy kryje wiele anegdot i kulturowych ciekawostek. Odkupiona od Ryszarda Lwie Serce przez Templariuszy za 100 000 złotych bizantów. To właśnie tutaj Leonardo da Vinci przyczynił się do powstania planu obrony miasta Famagusty, a słynne ręcznie tkane koronki z regionu Lefkara (Nikozji) posłużyły za wzór, z którego malarz czerpał podczas tworzenia elementów obrusu bezcennej "Ostatniej Wieczerzy" Jezusa Chrystusa. To na Cyprze Północnym powstała kultowa powieść podróżnicza o ludziach i wyspie - "Gorzkie Cytryny" Lawrence'a Durella, a motyw zakonu Templariuszy został wykorzystany w bestsellerowym "Kodzie da Vinci", portowy zamek, stał się miejscem wydarzeń szekspirowskiego Otella, a zamek Św. Hilariona został wykorzystany w bajce Walta Disneya.
Cypr to także wyspa Afrodyty, utożsamiana z miłością i pięknem.
To właśnie Cypr Północny gotowy i otwarty, aby każdego przyjąć i powitać w spokojnej, naturalnej, urokliwej okolicy pełnej dziewiczych plaż, w której słońce świeci przez 300 dni w roku. Jedno z najbardziej tajemniczych i nieodkrytych miejsc na świecie oferuje bogatą historię i imponujące dziedzictwo kulturowe o każdej porze roku.

Nikozja (Lefkosa) - stolica cywilizacji
Jedyna na świecie stolica podzielona zieloną linią graniczną na dwie części: grecką i północną-zamieszkiwana przez Turków cypryjskich. W tureckiej części Nikozji nie widać nowoczesnych budynków i wieżowców. Zwracają za to uwagę minarety i wieże kościołów. w Nikozjii warto zobaczyć mury obronne starego miasta wzniesione w XVI wieku przez Wenecjan, którymi miasto otoczone było na długości 4,5km. Do dziś zachowały się ich znaczne fragmenty. Stolica jest bardzo zróżnicowana architektonicznie. Po wzniesionych przed laty budowlach widać ścierające się nurty i wpływy kulturowe. Podziwiać można zachowane budowle z czasów Imperium Osmańskiego, XVII wieczne Sanktuarium Derwiszów Mevlevi Takke. W centrum Placu Ataturka, który w dawnych czasach nabrał dużego znaczenia pod względem społecznym i handlowym, znajduje się przywieziona z Salaminy słynna kolumna wenecka (obelisk), wzniesiona jako symbol panowania weneckiego w 1550 roku, do dziś pozostająca symbolem Nikozji.
Warto zwrócić uwagę na na gotycki Meczet Selimiye wybudowany jako Katedra Św. Zofii
 w latach 1209-1228, który jest obecnie głównym meczetem na Cyprze Północnym. Dotknięty wielokrotnymi trzęsieniami ziemi przetrwał w bardzo dobrym stanie. Aktualnie jest miejscem uroczystości muzułmańskich związanych ze świętem Bayram. Uwagę turystów przyciąga zajazd Buyuk Han (Wielki Han). Wyglądający jak mała forteca zajazd został zbudowany w XVI wieku przez Muzaffera Paszę. Przez lata panowania brytyjskiego wykorzystywany był jako główne więzienie w Nikozji. Do pozostałych wartych uwagi zabytków należy zaliczyć: Kumalcilar Han, Bazaar (Kościół św. Mikołaja), muzeum sztuki kamiennej (Stone Works Museum), Meczet Arabahmed, Bandabuliya i Bazar otwarty w 1932 roku, Kościół Ormiański (Notre Dame de Tyre), Wielką Łaźnię, Dom Lusignan, oraz XIX wieczne Dervish Mansion Pascha.

Kyrenia (Girne) - perła Morza Śródziemnego
Kyrenia to niewielkie miasteczko portowe położone w północnej części wybrzeża. Jednym z niewątpliwych atutów jest właśnie lokalizacja - z jednej strony rozciąga się widok na port i Morze Śródziemne, z drugiej strony otaczają ją góry Besparmak (pasmo Pięciu Palców). Kyrenia to turystyczne serce wyspy, Cypr Północny "w pigułce". Urokliwy, kameralny klimat, kręte uliczki, port pełen jachtów i łodzi rybackich - to kwintesencja wymarzonego miejsca na wakacje.
W Kyrenii znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków. Warto odwiedzić średniowieczny zamek w samym centrum miasta, wybudowany w VII wieku naszej ery, który miał za zadanie chronić osadę przed arabskimi najazdami. W okresie Bizancjum wybudowano twierdzę, która stanowiła schronienie przed atakami piratów. W czasach dynastii Lusignanów zamek rozbudowano. Forteca może poszczycić się mianem nigdy niezdobytej. Zamek stanowił wielokrotnie schronienie, był także więzieniem dla buntowników i ludzi, którzy narazili się władzy. Zamek sprawia imponujące wrażenie. Ma kształt czworokąta z umieszczonymi w czterech rogach wieżami strażniczymi. Warto wejść na jedną z baszt i podziwiać widok na góry i port. W salach zamkowych urządzono Galerię Znalezisk Grobowych oraz Muzeum Tonącego Statku, który zatonął ok 300 roku p.n.e. i został odnaleziony w 1967 roku.
Dzięki widocznym wpływom okresu Bizancjum, Lusignanów i Wenecjan w architekturze, zamek zaliczany jest do najatrakcyjniejszych zabytków na całej wyspie. Historyczny port w Kyrenii należy do najpiękniejszych w obszarze Morza Śródziemnego.
Świetnym punktem widokowym jest Zamek Św. Hilariona (1 z 3 zamków górskich na Cyprze Północnym), wybudowany w górach na wysokości 732m, który ponoć stał się inspiracją dla Walta Disneya podczas tworzenia zamku w bajce o "Królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach".
Na szczególna uwagę zasługuje opactwo i klasztor Bellapais położone na obrzeżach Kyrenii, które jest istnym arcydziełem sztuki średniowiecznej i wspaniałym przykładem francuskiego gotyku we wschodniej części morza Śródziemnego.
Inne ciekawe miejsca w regionie Kyrenii to: Zamek Buffavento, Kościół archanioła Michała, Muzeum Ikon, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Ludowej, Klasztor Sourp Magar, Kościół Antiphonidisa, region Alevkayas słynący ze zróżnicowanych gatunków orchidei, rzadkich, dzikich roślin i ziół.

Famagusta (Gazimagusa) -  historyczne miasto
Famagusta jest niezmiernie ciekawym regionem zwłaszcza pod względem historycznym, każdy zakątek zdaje się być nasycony bogatą historią i tajemnicą. Rybackie osiedle, którym Famagusta była niegdyś, nabrało znaczenia w czasach rzymskich, kiedy to mieszkańcy sąsiedniego miasta Salamina przenieśli się tutaj po najeździe Arabów oraz licznych trzęsieniach ziemi. Szybki rozkwit miasta do pozycji najbogatszego we  wschodniej części Morza Śródziemnego nastąpił w XIII wieku. Miasto stało się kolebką rzymskiego kościoła, osiedliło się tutaj wiele szlachty i rycerstwa. Mając połączenia z portami Bliskiego Wschodu i Włoch stało się ważnym centrum handlowym. W Famaguście wybudowano wiele obiektów obronnych: potężne mury miejskie z licznymi wieżami oraz cytadelą koło portu z wieżą Otella wybudowana w XV w,
w której miały się rozegrać wydarzenia będące tematem dramatu Szekspira. Teren cytadeli tworzy sieć pomieszczeń i zakamarków. Historia głosi , że system zablokowanych przejść, broni dostępu do ukrytego gdzieś skarbu przez weneckich kupców, którzy zostali wypuszczeni z miasta przez zwycięskich Turków, bez pieniędzy i kosztowności. Mit o ukrytych kosztownościach do dziś nie daje Turkom spokoju i co jakiś czas prowadzi się poszukiwania w korytarzach fortecy.
Kilka kilometrów za Famagustą znajdziemy ruiny słynnej Salaminy. W starożytności należała do najpotężniejszych miast -  na Cyprze i w całej Europie. Ruiny Salaminy stanowią obecnie najcenniejszy obiekt archeologiczny na wyspie. Znajdziemy tu pozostałości po rzymskiej palestrze, gimnazjonie, łaźniach, gdzie zachowały się mozaiki oraz dobrze zachowane fragmenty amfiteatru (który mógł pomieścić 15tys widzów) z czasów cesarza Augusta. Zwiedzimy także fragmenty akweduktu i Agory.. Oprócz antycznych zabytków znajdziemy tu także pozostałości  po wczesnochrześcijańskich bazylikach. W okolicach Salaminy znajduje się także Klasztor Św. Barnaby Apostoła z XVIII wieku, naprzeciwko którego odkryto groby królewskie pochodzące z epoki mykeńskiej . Na uwagę turystów zasługują także : Kościoł św. Piotra i Pawła (Meczet Sinan Pasa), fragmenty Pałacu Weneckiego, Łaźnia Cafer Pasha wybudowana na początku 1600roku, kościół nestorjański i katedra św. Mikołaja (Meczet Lala Mustafa. budowle wzniesiono w latach 1298-1326 na wzór gotyckiej Katedry Notre Dame w Reims we Francji, władcy z dynastii Lusignanów przyjmowali tutaj symboliczny tytuł króla Jerozolimy po zasadniczej koronacji w stolicy. Dzisiejsza Famagusta ze swoimi 40 tys mieszkańców, portem, uniwersytetem, oraz wspaniałymi warunkami turystycznymi na nowo buduje swoją tożsamość i znaczenie.

Półwysep Karpaz - magiczne piękno i dziewicze krajobrazy
Półwysep Karpaz to magiczne miejsce we wschodniej części wyspy. Połączenie naturalnego piękna z bogatą historią. Półwysep jest jednym z ostatnich takich miejsc w rejonie Morza Śródziemnego. Znajduje się tutaj Park Narodowy, który jest naturalnym rezerwatem przyrody dla różnych gatunków ptaków, dziko rosnących kwiatów i innych gatunków zwierząt. Najbardziej popularna, a zarazem najpiękniejszą z plaż na półwyspie jak i na całym Cyprze jest rozległa Golden Beach pokryta złocistymi wydmami. Piaszczyste plaże Karpaz upodobały sobie na swoje miejsca lęgowe żółwie morskie (gatunek chroniony), dzięki którym region objęty jest szczególną troską i ochroną. Po drodze z Famagusty na Półwysep Karpaz znajduje się największa osada w tym rejonie, miasteczko Iskele.
Najpopularniejszymi atrakcjami okolicy są: Muzeum Ikon, XII wieczny Bizantyjski Kościół Matki Boskiej (Panagia Theodoukou) z zachowanymi fragmentami fresków. Do pozostałych zabytków na Półwyspie Karpaz należy zaliczyć: Kościół Panagia Kankara (wybudowany w V-VI w.), Panagia Kyras, twierdzę Nitovikla, Kościół Ayia Trias, Aphendrika (Urania) i Zamek Kantara (jeden z trzech zamków pasma górskiego Besparmak osadzony na wysokości 700m n.p.m.). Kantara jest do dzisiaj jednym z największych zamków na wyspie. Przez lata twierdza miała znaczenie strategiczne i odgrywała ważną rolę w wojnach toczonych na tych ziemiach, pomimo wielu ataków budowla zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Guzelyurt (Lefke) – harmonia barw
Region wysunięty najbardziej na zachód. Jedna z najbardziej zielonych i najbardziej rolniczo rozwiniętych części wyspy. Nie bez powodu Guzelyurt słynie z harmonii kolorów: błękitu, zieleni i pomarańczy. Odbywa się tutaj legendarny festiwal pomarańczy, organizowany na koniec zbiorów, który trwa przez dwa tygodnie (w tym roku od 21 maja). Festiwal rozpoczyna się paradą ulicami miasta, przyozdobionymi pomarańczami i motywami nawiązującymi do tradycji regionu. W trakcie hucznego świętowania odbywają się tu imprezy muzyczne, koncerty i tańce. Będzie również mnóstwo okazji do degustacji pomarańczy i lokalnych wyrobów. Warto odwiedzić muzeum historyczno-archeologiczne, w którym znajdują się zabytki z czasów prehistorycznych i czasów bizantyjskich. Do atrakcji turystycznych należy zaliczyć: muzeum Przyrody, Bazylikę św. Auxibiusa z bardzo dobrze zachowanymi freskami z VI wieku, ruiny rzymskie w Soli i Pałac Vouni, nietypowy dla Cypru ze względu na widoczne wpływy perskiej architektury.

Morze, piasek i słońce
Krystalicznie czyste wody morza Śródziemnego, złociste dzikie plaże otoczone bujna roslinnością w jednym? To właśnie Cypr Północny oczekujący na swoich gości. Na Cyprze Północnym słońce świeci najjaśniej i najcieplej, a przynoszące spokój i ukojenie bezludne zatoczki pozwalają odpocząć od intensywnego tempa życia. Niewielka ilość turystów i dzikie plaże Półwyspu Karpaz powodują, że czas zdaje się tutaj płynąć swoim własnym rytmem. Łagodny klimat idealny do całorocznego wypoczynku, spektakularne widoki i morze, z elementami gwarantującymi udany wyjazd. Położenie wyspy we wschodniej części Morza Śródziemnego ma istotne znaczenie dla podwodnego środowiska. Dogodne uwarunkowania hydrologiczne wpływają na idealną symbiozę kolorowych gąbek morskich z tropikalnymi gatunkami ryb, których ilość stale wzrasta. Nie bez powodu Cypr Północny jest nazywany Perłą Morza Śródziemnego.
Cypr Północny to idealne miejsce o każdej porze roku. Zimą natura zaczyna budzić się do życia, wiosną następuje festiwal barw i odcieni, latem intensywnie tętni energia i życie, podczas gdy jesień przynosi czas złagodzenia i spokoju. Zachwycający ciąg naturalnych zakątków zaczyna się od najbardziej wysuniętego na zachód klifu Petro Tou Limnidi i biegnie, aż na wschód do Zefer Burnu (Cape Victory), położonego na krańcach Półwyspu Karpaz. Żyzne ziemie ozdobione śródziemnomorską roślinnością nadają miejscu niezapomniany klimat. Możliwości, jakie oferuje współczesny Cypr Północny, w tym nieskomercjalizowane kurorty turystyczne, dziewicze plaże plaże, relaks przy dźwiękach cykad, gwarantują wakacje na najwyższym poziomie zgodnym z oczekiwaniami każdego turysty.
To bez wątpienia unikalne połączenie bogactwa naturalnego z kulturowym dziedzictwem wielu narodów. W Guzelyurt średniowieczne zamki podziwiamy w otoczeniu zielonej zatoki i drzew oliwnych, a z górnej perspektywy zamku w Kyrenii – port z przepięknym krajobrazem pasma górskiego w tle. Cypr Północny to idealne miejsce dla osób zafascynowanych starożytną kulturą i architekturą. Wyspa zachowała swoją oryginalna nieskażoną urodę i tylko czeka by ją odkryć.

Piękno architektury z historią w tle
Atrakcyjność Cypru Północnego wynika z bogatej historii i różnorodności oferowanych dóbr kultury. Idąc śladami tajemniczej przeszłości natkniemy się na przenikające się historie pozostawione na wyspie przez Bizantyjczyków, Wenecjan dynastię Lusignanów, Brytyjczyków i wielu innych. Każdy z narodów zamieszkujący Północną część Cypru odcisnął trwały ślad w kulturze i architekturze, budując tożsamość miejsca i tego, co ma nam dzisiaj do zaoferowania. W lokalnych muzeach i galeriach sztuki zasmakujemy cypryjskiej kultury, czekają na nas utwory, dzieła sztuki i lokalne przypowieści. Cypr Północny oferuje wiele zabytków i architektonicznych perełek będących w większości świadectwem gotyku, w tym liczne zamki, katedry , meczety, klasztory, grobowce, minarety. Bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego jest dowodem wielonarodowości w historii całej wyspy. Ze względu na sytuacje polityczną, Cypr Północny był izolowany od reszty świata. Rozwijał kulturę, żyl swoim rytmem, pielęgnował nieodkryte przez zachodniego turystę zabytki i zakątki. Pasjonaci historii i architektury powinni obowiązkowo odwiedzić: ruiny starożytnej Salaminy, klasztor św. Barnaby, miasteczko soli, Pałac Vouni, zamek w Kyrenii, Bellapais, zamek św. Hilariona, Pałac Wenecki, kościół św. Mikołaja, kościół nestoriański i Namik Kemal Dungeon (więzienie/loch), ale to dopiero początek zwiedzania.

Fauna i Flora
Ciepły śródziemnomorski klimat i wyjątkowo dogodne położenie geograficzne zapewniają idealne warunki do rozwoju roślinności i populacji wielu gatunków zwierząt na wyspie. 300 słonecznych dni w roku i odpowiednia wilgotność powietrza przyczyniły się do powstania 1500 gatunków roślin. Pośród nich aż 19 to endemity (unikalne dla danego miejsca/regionu), a także imponująca kolekcja 32 gatunków orchidei. Do najbardziej znanych endemitów na Cyprze Północnym zaliczamy: orchideę Kotschyi i Tulipa Cypria na cześć którego organizowany jest coroczny festiwal tulipanów wioskach Tepebasi i Atvepe. Wszystkie gatunki orchidei i kilkusetletnie drzewa objęte są ścisłą ochroną. Ciekawostka wśród nich jest najstarsze na wyspie drzewo (710 lat), które do dziś rośnie naprzeciwko katedry św. Mikołaja (Meczet Lala Mustafa Pasha). Stary jawor został posadzony najprawdopodobniej w 1298r, gdy rozpoczęła się budowa katedry i jest żywym pomnikiem natury.
Szczególne miejsce na Cyprze Północnym zajmują dziko żyjące osiołki na Półwyspie Karpaz. Oprócz złocistych plaż, zróżnicowanej kolorowej przyrody są znakiem rozpoznawczym tego regionu. Rezerwat przyrody stwarza idealne warunki dla swobodnie pasących się stad.
Dzikie osły mają niewątpliwie specjalne miejsce w faunie Cypru Północnego, Karpaz, który oferuje niekończące się plaże o niezrównanej jakości z unikalna florą, jak również tego ciężko pracującego, wiernego, niezawodnego i uległego stworzenia, z uderzająco pięknymi oczami, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych. Dzikie osły, które żyją w Narodowym Parku Karpaz, cieszą się wielkim zainteresowaniem odwiedzających Cypr Północny. Naturalne podłoże i klimat z regionu Karpaz oferuje doskonałe warunki życia dla osłów.
Cypr Północny jest również idealnym przystankiem dla ptaków wędrownych. W sumie prze wyspę każdego roku przewija się prawie 370 gatunków ptaków. Ponadto na Cyprze Północnym zwolennicy piękna przyrody mogą podziwiać 50 gatunków motyli.
Półwysep Karpaz upodobały sobie również żółwie morskie, które oprócz przyjaznych delfinów są prawdziwa atrakcją. Obydwa gatunki żółwi (Carretta Caretta i Chylonia Mydas) są zagrożone. Ze względu na troskę o rozwój populacji żółwi i ich niebywałą wrażliwość na kontakt z człowiekiem, obszar Cypru Północnego objęty jest ochroną zwłaszcza na Półwyspie Karpaz, gdzie znajdują się specjalne wydzielone plaże umożliwiające żółwia złożenie jaj. Cypr Północny odgrywa bardzo ważną rolę w procesie utrzymania gatunku przy życiu.
W morzu Śródziemnym pozostało ok 400 sztuk żółwi morskich, z czego aż 30% upodobało sobie właśnie okolice wyspy.

Zjedzmy słodko a rozmowa będzie słodsza
Kolejna wizytówką Cypru Północnego jest niezliczona ilość przystawek. Kuchnia cypryjska to zróżnicowane połączenie kuchni śródziemnomorskiej i tureckiej. Dużą popularnościa ciesza się dania z ryb i przekąski w postaci orzechów, fig, pestek i bardzo ostrych papryczek chili. Na części północnej spotkamy się z dużą ilością oryginalnych przystawek, jednak zauważalne są kulinarne wpływy innych narodów związanych z historią Cypru. Jednym z najbardziej charakterystycznych przysmaków kuchni cypryjskiej jest ser halloumi (hellim), miękki ser z koziego mleka z solą z odrobina mięty. Do specjałów lokalnej kuchni należy zaliczyć także: molehiya, kolokas (warzywo korzeniowe, które po ugotowaniu ma konsystencje ziemniaka, o słodkim smaku. Kolokas jest zwykle podawane z kurczakiem lub jagnięciną), pirohu, zapiekany makaron, ziemniaki pieczone, różne rodzaje kebabów, kiełbasa, kofte, paluze, emek kadeyifi, ciasto z mleka, bergamotkę i dynię. Gotowanie i jedzenie są bardzo popularne na Cyprze Północnym. W każdej miejscowości znajduje się mnóstwo knajpek, a w większych miastach restauracji, które oferują potrawy z całego świata. Do typowych cypryjskich dań należy zaliczyć na pewno Meze (przystawki podane na zimno lub ciepło takie jak tapas z dipem hummus). Jeśli ktoś nie przepada za słodyczami w postaci, np.: lokalnej baklavy, Emek Kadayif ( turecki pudding chlebowy), czy ciasta w syropie, może skosztować świeżych melonów, pomarańczy lub fig. Obowiązkowym elementem są turecka herbata i kawa parzona na trzy różne sposoby: Sade (niesłodzona), Orta (średnio słodka), Sekerli (bardzo słodka). Coraz popularniejsze na Cyprze Północnym stają się różnego rodzaju hucznie obchodzone festiwale okolicznościowe, będące dowodem na niebywałą lokalną więź i gościnność Turków cypryjskich. Warto wśród nich wymienić festiwal pomarańczy w Guzelyurt, Festiwal tulipanów w Tepbasi i Avtepe, festiwal winogron Mehmetcik, Talisu Harup, Bellapais Muzyka, festiwal kultury Magusa, dzień ekologii Buyukkonuk, truskawkowy Yesilirmak i festiwal oliwy w Kyrenii. Ze względu na wyjątkową gościnność i otwartość Turków cypryjskich często spotykamy się z powiedzonkiem „Let's eat sweet, talk sweet” (Zjedzmy słodko a rozmowa będzie słodsza).

Aktywne spędzanie wolnego czasu
Na Cyprze Północnym z pewnością nie można się nudzić. Z szerokiej oferty dostępnych form aktywności każdy turysta wybierze coś dla siebie. Zróżnicowany krajobraz i odmienny charakter każdego z pięciu regionów oferuje inny rodzaj spędzenia wolnego czasu. W ramach aktywnej turystyki na Cyprze Północnym organizowane są : jeep safari (Góry Basparmak), piesze wycieczki połączone z podpatrywaniem ptaków, zwiedzanie wiosek i zabytkowych obiektów, sporty wodne, paralotniarstwo, rejsy statkiem, wycieczki rowerowe, jazda konna i nurkowanie.
Cypr Północny posiada wszystkie czynniki, które sprawiają, że nurkowanie to jedna z najcudowniejszych form spędzania wolnego czasu. Sezon trwa tutaj przez caly rok, a dogodne położenie geograficzne gwarantuje doskonałe warunki do nurkowania, porównywalne do tych najbardziej egzotycznych na świecie. Cypr Północny można podzielić na dwie główne strefy nurkowe: Kyrenia i Półwysep Karpaz.
Rejon Kyrenii położony obok antycznego portu o tej samej nazwie jest łatwy do zlokalizowania i oferuje około 20 miejsc nurkowych oddalonych o zaledwie 15min od baz.
Rejon Półwyspu Karpaz z kolei reprezentuje dumnie 5 obszarów: Kaplica, Yenierenkoy, Cape Zafer, Bafra i Famagusta. Zachęcamy do korzystania z usług lokalnych baz nurkowych, dobrze zorientowanych w tym terenie, ze względu na nieco bardziej w porównaniu do Kyrenii ograniczony dostęp. Skrupulatnie wybrane lokalizacje nurkowe potwierdza atrakcyjność i unikalność Cypru Północnego.
Cypr posiada wszystko, czego nurek potrzebuje - perfekcyjna kondycja morza, do penetracji podwodne wyspy, jaskinie i rezerwaty ryb, można też odnaleźć dające dreszczyk emocji wraki, są świetne centra nurkowania z instruktorami.
Dla osób pragnących podwodnej przygody, coraz ciężej jest znaleźć miejsce, które nie zostało jeszcze tknięte przez ludzką ewolucję, gdzie można odnaleźć dziwne a zarazem piękne stworzenia, które można swobodnie podglądać w ich naturalnym środowisku. Cypr posiada wszystko, czego nurek potrzebuje - perfekcyjna kondycja morza dla początkujących nurków, jest to jedno ze szczytowej dziesiątki miejsc na świecie, gdzie nurkując można odnaleźć dające dreszczyk emocji wraki. Idealnym czasem do nurkowania na Cyprze są miesiące letnich wakacji, od maja do października, kiedy temperatura wody może sięgać nawet do 27 ° C.
Główną atrakcją dla zaawansowanych nurków jest wrak Zenobia – prom szwedzkiej konstrukcji o wadze 10,000 ton, który zatonął na wybrzeżu Cypru podczas pierwszej wyprawy w czerwcu 1980 roku. Od tego czasu, Zenobia została chronionym artefaktem i teraz służy jako urzekające miejsce do zabaw dla zapalonych nurków wraków z całego świata.
Większość szkół nurkowania oferuje półdniowe nurkowe wyprawy na Zenobię. Pakiety obejmują najczęściej: przewodnika, sprzęt, transfer hotel, 2 nurkowania oraz lunch.
Dla tych, którzy są mniej zainteresowani strukturą Zenobii, środowisko dookoła wraku ma do pokazania piękne obrazy. Gąbczaste koralowce rosną na zardzewiałym statku skrywającym ukryte niebezpieczeństwa, w pobliżu przepływają różnorodne wielkie ryby.



Mitologia i Legendy
Z bogata wielowiekowa historią wyspy wiąże się mnóstwo lokalnych przypowieści i legend. Według mitologii wyspa utożsamiana jest z miejscem narodzin bogini miłości, piękna, żeglaży i miast portowych - Afrodyty, która wyłoniła się z piany morskiej (ophros) w pobliżu Cypru.
Legendy związane z mitologizowaniem nieszczęśliwej miłości Afrodyty do Adonisa, ożywienie posągu, z którego powstała wymarzona żona Króla Pigmaliona Galatea, są do dziś pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Według opowieści, po śmierci Adonisa, Afrodyta polała krew ukochanego nektarem, co spowodowało jej przemianę w przepiękny kwiat anemon , a łzy bogini w róże. Wśród pozostałych przypowieści szczególnie znane są: moc oczyszczania duszy dzięki gałązkom drzewa oliwnego, legendy związane z górami Besparmak i magiczne wnętrza klasztoru św. Andrzeja apostoła w których spełniają się wypowiadane życzenia.

Kultura
Największa popularnością wśród kupowanych pamiątek cieszą się koronki. Cypr Północny słynie z misternie wykonanych wyrobów ręcznych. Większość technik wykonania nadal nawiązuje do starych metod wyrabiania haftów. Jednym z najbardziej znanych przykładów cypryjskiego rękodzieła są koronki z Lefkary. Istnieje kilka wersji tego jak słynne rzemiosło wpisało się w dziedzictwo kulturowe wyspy. Zgodnie z historią pochodzącą z okresu weneckiego, kiedy to damy z rodzin szlacheckich nauczyły miejscowych wyrabiania koronek włoskich. Przez lata mieszkańcom udało się stworzyć własny styl, który jest aktualny do dziś.
Kolejnym przykładem i pięknym souvenirem z podróży na Cypr Północny są koronki Lapta, wyrabiane głównie w okolicy Kyrenii. Bardziej kolorowe, urozmaicone o motywy kwiatowe, których technika często jest wykorzystywana do zdobienia obrusów i koszul. Ponadto na Cyprze wyrabia się jedwabne obrusy, kolorowa ceramikę, wiklinowe kosze i drewniane rzeźby.

Pobyt na Cyprze Północnym gwarantuje wiele do zobaczenia, zwiedzenia i przeżycia. Miłośnicy przyrody zakochają się w orchideach, endemicznych roślinach, złotych dzikich plażach Półwyspu Karpaz, gdzie spotkamy chronione żółwie morskie, dzikie osiołki i wiele innych gatunków zwierząt i roślin. Szeroki wybór obiektów wypoczynkowych i infrastruktura hoteli zadowala klientów o zróżnicowanym poziomie oczekiwań. Do wyboru luksusowe obiekty, hotele rodzinne o lokalnym klimacie, hotele butikowe i proekologiczne.
Cypr Północny to gwarancja odprężającego i ciekawego wyjazdu na każdą kieszeń. Krystalicznie czyste wody Morza Śródziemnego, piękne złociste plaże, zróżnicowana śródziemnomorska kuchnia z domieszką tureckich specjałów, zielone krajobrazy rozciągające się od zachodniej wioski Yesilirmak, aż na wschód w stronę klasztoru św. Andrzeja Apostoła nadają nowego znaczenia wyspie, nie bez powodu nazywanej ukrytą perłą Morza Śródziemnego.
Gościnni, przyjaźni i pozytywni mieszkańcy służą pomocą w każdej sytuacji. Lokalni przewodnicy i restauratorzy pokażą wszystko to, co warto przeżyć i zobaczyć. Słońce, niebo, góry, plaże.. Pobyt na Cyprze Północnym jest niewątpliwie ogromnym przywilejem. W końcu wyspa Afrodyty..
Każdy może znaleźć tu miejsce dla siebie.



 

12 26 58 801





1 komentarz:

  1. Wiele fajnych informacji słyszałam odnośnie Cypru, więc chętnie pomyślę o takim kierunku. Dodatkowo muszę wspomnieć, że czytam też trochę na jego temat i ten wpis wiele mi podpowiedział. Inne informacja znalazłam też na stronie https://relaksuj.pl/gdzie-lezy-cypr-mapa-kontynent-i-atrakcje/ , więc myślę, że warto zerknąć.

    OdpowiedzUsuń