Dolina Vinales

Trudno uwierzyć, że surrealistycznie piękna dolina Vinales w północno - zachodniej części Kuby, była kiedyś zupełnie płaska. Obecnie wielkie strome mogoty wyrastają z czerwonych pól niczym gigantyczne, zielone stogi siana.
Niebywały prehistoryczny wygląd doliny, jest wynikiem procesów krasowych. To nadzwyczajne zjawisko geologiczne trwało setki milionów lat na skutek stopniowego rozpuszczania skał wapiennych przez wody gruntowe. Kamienne pagórki podziurawione przez jaskinie i groty z przepływającą przez nie wodą, są jedyną pozostałością po oryginalnym wyglądzie tego miejsca. Reszta została rozmyta. Poza podobnym krajobrazem w Wietnamie, nigdzie indziej na świecie nie ma tak doskonałego przykładu krasowej aktywności.
Indywidualne mikrośrodowisko każdego mogota jest unikalne pod względem fauny i flory. Wiele gatunków roślin i zwierząt występuje tutaj tylko lokalnie. Pośród mnóstwa sosen, paproci i palm znajduje się jedno miejsce, gdzie rośnie palma korkowa „żyjąca skamielina”, której wiek szacuje się na 250 mln lat.
Swój wyjątkowy urok dolina Vinales zawdzięcza także tradycyjnej kulturze wiejskiej. Od setek lat niewiele się tutaj zmieniło, zarówno w sposobie życia, jak i uprawiania ziemi. Główną uprawą tego regionu jest tytoń, a compesinos (rolnicy) wciąż używają uświęconych tradycją technik zasiewu i pielęgnacji. Ich malownicze wioski kontrastują z kolonialnym stylem większości kubańskiej architektury. Różnorodność etniczna żyjących tu ludzi jest reprezentatywna dla całej państwowej kultury, mimo że region ten zachował swoje własne głęboko zakorzenione zwyczaje.
Zwiedzając dolinę Vinales nie przegapcie: 46 km podziemnych galerii i komnat, pełnych stalaktytów i stalagmitów, jezior i rzek. Jednak lepiej nie podróżować w tych okolicach samemu. Zdarzają się przypadki zaginięć. Krajobraz bywa zwodniczy, można się łatwo zgubić lub wpaść do wody.


Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz