Skała Gibraltarska


W Gibraltarze mieści się najsłynniejsza skala na świecie. Ma wysokość 436 m. n. p. m. i wznosi się na terenie Cieśniny Gibraltarskiej, która oddziela Afrykę od Europy. W starożytności wzniesienia po obu stronach cieśniny nosiły nazwę Słupów Herkulesa i oznaczały koniec znanego wówczas świata.
W rzeczywistości, skała Gibraltarska to jurajska góra wapienna, połączona z Hiszpanią piaszczystym przesmykiem. Powstała w wyniku wypiętrzeń odcinając Ocean Atlantycki od Morza Śródziemnego. Położenie skały ma ważne znaczenie strategiczne. Od czasu przynależności do Wielkiej Brytanii na mocy pokoju utrechckiego z 1713 r. stanowiła podczas wojen główny punkt obrony morskich szlaków. We wnętrzu skały znajdują się tunele wykute w ciągu wojen i oblężeń Gibraltaru.
Podstawa góry zajmuje obszar o powierzchni 6,5 km2. Jej wschodnie zbocze ma postać stromego klifu. Zachodni stok jest dużo bardziej łagodny, a u jego podnóża znajduje się miasto. W wyższych partiach skały istnieje rezerwat, w którym żyje około 250 małp magotów z gatunku makaków. Są to jedyne żyjące na wolności małpy w Europie.
Tutejsza flora i fauna jest zaskakująco bogata. Obejmuje endemiczne gatunki, takie jak ubiorek gibraltarski. Na skale obok magotów mieszkają góropatwy berberyjskie, a w wodach cieśniny zaobserwowano delfiny, grindwale, orki oraz kaszaloty. Gibraltar mimo niewielkich rozmiarów, jest wyjątkowo interesujący. Zwiedzając go koniecznie trzeba zobaczyć: Latarnię Europa Point, Zamek Maurów, Miejsce zakotwiczenia Nelsona, Jaskinie ST Michael.



źródło: "501 najwspanialszych cudów natury"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz