Jezioro Garda
Garda jest gwiazdą pośród wszystkich jezior, słynących z wyrafinowanego piękna. Największe jezioro w kraju ma 370 km2 i 346 m głębokości. Jego spektakularny krajobraz jest pełen kolorów i kontrastów. Wydłużony kształt zbiornika powstał w dolinie morenowej, uformowanej w czasie zlodowacenia. Garda leży w pobliżu Alp, w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem. Posiada wyjątkowo łagodny mikroklimat, który sprzyja rozwojowi zielonej roślinności. Jezioro działa jak kolektor słoneczny, gdzie ciepło zatrzymywane jest przez pobliskie szczyty.

Północna część Gardy jest węższa i otoczona górami, zdominowanymi przez Monte Baldo o wysokości
2078 m gdzie można wyjechać kolejką linową z miejscowości Malcesine. Strome wapienne skarpy pokryte lasami i pastwiskami, schodzą niemal wprost do jeziora. Tutejsze drogi i ścieżki wiją się przez odizolowane wioski, mijają stare zamki i zabytkowe kościoły, zbudowane na skalnych zboczach.
W kierunku południa klimat robi się bardziej śródziemnomorski. Szerokość jeziora dochodzi do 17 km, a krajobraz przyjmuje postać łagodnych wzgórz, porośniętych cyprysami, oleandrami i winoroślami.
W położonej na półwyspie miejscowości Sirmione, znajdują się gorące źródła,
urokliwe brukowe uliczki i XIII wieczny zamek.
Wyjątkową atrakcją turystyczną są także ruiny willi rzymskiego poety, Katullusa.
Na zachodnim wybrzeżu mieści się Brescia, znany wakacyjny kurort dla zamożnych. Jezioro Garda jest jednym z najważniejszych ośrodków żeglugi i windsurfingu w Europie.

Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz