Morze Kaspijskie - największe jezioro, czy najmniejsze morze?


Morze Kaspijskie graniczy z Rosją, Turkmenistanem, Azerbejdżanem, Kazachstanem i Iranem. Zostało sklasyfikowane jako największe jezioro lub najmniejsze morze świata. Powstało 30 mln lat temu i nie posiada żadnych naturalnych odpływów. Połączone jest z Morzem Azowskim przez system Manczy.
Od strony Iranu jezioro zasilane jest przez kilka mniejszych rzek i strumieni. Irackie rzeki dostarczają zaledwie 10% zasobów wody. Pozostałe 90% pochodzi z 5 dużych rzek, z których największa jest Wołga. Pomimo to Morze Kaspijskie jest słone, co wskazuje na jego związek z pradawnym oceanem.
Rejon morza ma ogromne znaczenie ekonomiczne dla wszystkich pięciu państw, które mają do niego dostęp. Stało się to przyczyną sporu o podział wód i wciąż nie są ustalone ostateczne granice. Na dnie zbiornika znajdują się duże złoża ropy i naturalnego gazu. Istotnym
problemem jest też fakt, że jedyna droga na międzynarodowy obszar jeziora wiedzie przez rosyjską Wołgę. Kolejnym źródłem dochodów jest rybołówstwo. W Morzu Kaspijskim żyje 90% światowej populacji jesiotrów, których ikra ma wyjątkowe walory smakowe i służy do produkcji jednego z najlepszych kawiorów.
W południowej części jeziora odnotowano ok 120 gatunków ryb. Irackie łowiska próbują odnawiać swoje źródła, ale w ciągu ostatnich 20 lat zasoby ryb w tym regionie dramatycznie spadły. Dzieje się tak na skutek znacznej eksploatacji i zanieczyszczenia, wobec których Morze Kaspijskie jest bezbronne.



Źródło:”501 najwspanialszych cudów natury”

Fuerteventura – najstarsza wyspa na Kanarach


Tak, jak pozostałe wyspy kanaryjskie, Fuerteventura jest pochodzenia wulkanicznego. Prawdopodobnie 30 – 50 mln lat temu została wypchnięta ponad powierzchnię wody z dna Atlantyku. Z dala od nadmorskich kurortów, wyspa jawi się jako spokojne miejsce. Można ją zwiedzać przemierzając ścieżki biegnące dookoła wybrzeża. Samochód z napędem na cztery koła przyda się, żeby dotrzeć do środkowej części wyspy i na południe. Na Fuerteventurze dominuje pustynny krajobraz, gdzie rosną wyłącznie porosty. Poza jaszczurkami Gallotia i gekonem kanaryjskim, który zmienia ubarwienie podobnie jak kameleon, żyje tu kilka gatunków zwierząt.

Krajobraz wyspy to mieszanina skalnego podłoża i zastygłej lawy. Najwyższym szczytem jest leżący na południu Pico de la Zarza o wysokości zaledwie 807 m. Wspinaczka na wierzchołek góry gwarantuje cudowne widoki, ale jest to trudna wyprawa ze względu na silne wiatry i częste mgły.
Nazwa Fuerteventura oznacza „silny wiatr”.

http://www.wakacjenafali.pl/index.php






Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Hortobagy - największy step w Europie.


 Park Narodowy Hortobagy to największy obszar stepu w Europie. Zajmuje powierzchnię 800 km2 we wschodniej części Węgier. Leży na terenie puszty, sztucznie nawadnianej wodą z rzeki Cisy. Jest to surowy krajobraz silnych wiatrów, ekstremalnych temperatur i zjawisk fatamorgany.
Region ten zdaje się nie mieć końca. Osobliwie urozmaicona roślinność zlewa się z bezkresnym niebem. Poza pojedynczymi młynami i zagrodami dla zwierząt trudno tu spotkać oznaki ludzkiego osadnictwa.
Na równinie swobodnie pasą się dawno udomowione zwierzęta, m. in. stada owiec śruborogich, futrzanych świń mangalica, węgierskiego bydła szarego, bawołów domowych oraz noniusów. Węgierskie konie rasy nonius pochodzą z terenów puszty. Swoją nazwę zawdzięczają urodzonemu w Normandii ogierowi Noniusz, którego w 1816 r w czasie wojen napoleońskich zdobyli węgierscy kawalerzyści. Kojarzony z 368 miejscowymi klaczami dał potomstwo, słynące na całym świecie.
Park Hortobagy to raj dla ornitologów. Jego granice zamieszkują dropy, jedne z największych ptaków na świecie, osiągające wysokość 1 m i wagę prawie 20 kg. W rejonie tym zaobserwowano także ogromne migracje żurawi. Widok olbrzymiego stada, wymachującego skrzydłami, jest jednym z najwspanialszych doświadczeń ornitologicznych.
Obszar, który na pierwszy rzut oka wygląda jak smagana wiatrem naga równina, jest jednym z najważniejszych ptasich siedlisk w Europie. Rozległy step puszty przez dwa stulecia był domem dla koczowniczych ludów pasterskich. W regionie Hortobagy można odkryć bogatą kulturę ludową o długiej tradycji, zbudowanej na harmonijnym związku człowieka z przyrodą.
Warto wiedzieć, że słowo „puszta” można przetłumaczyć jako „ponury” lub „osamotniony”. Węgierska puszta posiada fascynującą historię. Warto ją prześledzić, zanim się tu przyjedzie.


Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”