Morze Kaspijskie - największe jezioro, czy najmniejsze morze?


Morze Kaspijskie graniczy z Rosją, Turkmenistanem, Azerbejdżanem, Kazachstanem i Iranem. Zostało sklasyfikowane jako największe jezioro lub najmniejsze morze świata. Powstało 30 mln lat temu i nie posiada żadnych naturalnych odpływów. Połączone jest z Morzem Azowskim przez system Manczy.
Od strony Iranu jezioro zasilane jest przez kilka mniejszych rzek i strumieni. Irackie rzeki dostarczają zaledwie 10% zasobów wody. Pozostałe 90% pochodzi z 5 dużych rzek, z których największa jest Wołga. Pomimo to Morze Kaspijskie jest słone, co wskazuje na jego związek z pradawnym oceanem.
Rejon morza ma ogromne znaczenie ekonomiczne dla wszystkich pięciu państw, które mają do niego dostęp. Stało się to przyczyną sporu o podział wód i wciąż nie są ustalone ostateczne granice. Na dnie zbiornika znajdują się duże złoża ropy i naturalnego gazu. Istotnym
problemem jest też fakt, że jedyna droga na międzynarodowy obszar jeziora wiedzie przez rosyjską Wołgę. Kolejnym źródłem dochodów jest rybołówstwo. W Morzu Kaspijskim żyje 90% światowej populacji jesiotrów, których ikra ma wyjątkowe walory smakowe i służy do produkcji jednego z najlepszych kawiorów.
W południowej części jeziora odnotowano ok 120 gatunków ryb. Irackie łowiska próbują odnawiać swoje źródła, ale w ciągu ostatnich 20 lat zasoby ryb w tym regionie dramatycznie spadły. Dzieje się tak na skutek znacznej eksploatacji i zanieczyszczenia, wobec których Morze Kaspijskie jest bezbronne.



Źródło:”501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz