Aldabra - drugi najwiekszy atol na świecie.


 Aldabra leży w zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Ma 34 km długości, 14,5 km szerokości i znajduje się 8 m n. p. m. Jest to drugi największy atol na świecie. Składa się z czterech wysp koralowych, otaczających lagunę o powierzchni 224 km2. Pomimo tego że jest słabo znany obcokrajowcom, w 1982 r. został uznany za cud natury i uzyskał status światowego dziedzictwa UNESCO.
Atol Aldabra jest bezludny i mocno odizolowany. Wyspa Astove, należąca do grupy Aldabra, była okupowana przez afrykańskich niewolników, którzy zbiegli z portugalskiego statku w 1760 r.
Skok pływu w pobliżu Aldabry wynosi 2-3 m, a duże ilości wody w czasie przypływu i odpływu przedostają się przez przejścia w rafie. Czterdzieści małych skał i wysepek znajdujących się na lagunie, stanowi dom dla tysięcy fregat i głuptaków czerwononogich. Najbardziej niezwykłym okazem jest jednak Dryolimnas aldabranus, jedyny nielot zamieszkujący obszar Oceanu Indyjskiego.
Dziewicza przyroda atolu odznacza się licznymi gatunkami endemicznymi. Ponad 20% z 273 odmian roślin, występuje wyłącznie lokalnie. Przedstawicielami tutejszej fauny są zagrożone
żółwie szylkretowe i zielone, ale najsłynniejszym mieszkańcem Aldabry jest bezsprzecznie żółw olbrzymi. Jego kolonia liczy ok. 100000 osobników – dziesięć razy więcej niż żółwi słoniowych na Galapagos.
Od stu lat naukowcy badają strukturę fauny i flory bezludnego atolu. Teren ten jest nieprzyjazny dla ludzi ze względu na ostre wapienie i wgłębienia zalane wodą. Tymczasem pod powierzchnią laguny podmorski świat tętni życiem. W trakcie przypływu tłumnie przybywają tu żarłacze rafowe czarnopłetwe, orlenie i papugoryby.





Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz