Diabelska Kuchnia czyli Kotlina Danakilska.


Kotlina Danakilska to geologiczna depresja, zwana niekiedy Trójkątem Afaru. Leży w północno-wschodniej Etiopii i wkracza na teren sąsiedniej Erytrei oraz Dżibuti. Jest to najprawdopodobniej najbardziej niegościnne miejsce na świecie i z pewnością zasługuje na miano "Diabelskiej Kuchni".
Kotlina stanowi część Wielkich Rowów Afrykańskich i jest jednym z najbardziej gorących i suchych obszarów na Ziemi. Każdego roku spada tu niespełna 200 mm deszczu. Najniższy punkt tego regionu znajduje się 125 m poniżej poziomu morza. Poza wąskim obszarem wzdłuż rzeki Awash, przeważa górzysty krajobraz pustynny. Około 1200 km2 kotliny pokryte jest solą, która wciąż jest głównym źródłem dochodów dla wielu mieszkających tu Afarów.
Sceneria Kotliny Danakilskiej powstała w wyniku erozji bazaltowej lawy. Cały jej obszar jest przedmiotem zainteresowania geologów i wulkanologów. Każdego roku występują tu setki niewielkich wstrząsów sejsmicznych, wywołujących pęknięcia ziemi. Ze szczelin, pod którymi powstają gorące źródła, wydobywają się wyziewy związków siarki.
Mimo wrogości tego miejsca, zawsze znajdzie się kilku śmiałków, którzy zapragną je zwiedzać.Warto zobaczyć aktywny wulkan Erta Ale. Ten nadzwyczajny krajobraz na długo pozostawia po sobie niezatarte wrażenie.
Należy pamiętać, że na zwiedzanie potrzebne jest specjalne pozwolenie, a temperatury w ciągu dnia osiągają 50 st.C.


Źródło: "501 najwspanialszych cudów natury"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz