Jezioro Titicaca


Na granicy Peru i Boliwii w zagłębieniu Altiplano, leży jezioro Titicaca o błękitno-kobaltowych wodach. Jezioro to odgrywało znacząca rolę w historii i mitologii Inków. Według Indian to właśnie tutaj świat miał swój początek, kiedy słońce, księżyc i gwiazdy wynurzyły się z wody.
Jezioro Titicaca to najwyżej położona żeglowna droga wodna na świecie. Ma 176 km długości i 50 km szerokości, a jej wody osiągają głębokość 281 m. Do Altiplano wpływa ponad 25 rzek zasilających rozległy zbiornik wodny, a wypływa tylko jedna Desagudero. Większość wody wyparowuje w słońcu.
Na jeziorze znajduje się 41 wysp, zamieszkanych przez Indian Keczua, którzy zachowali swoją tradycyjną kulturę. Żyją oszczędnie, utrzymując się z rolnictwa i rybołówstwa, a także szyją etniczne ubrania dla turystów.
Niezwykłe wyspy Uros są główna atrakcją turystyczną tego regionu. Sztuczne trzcinowe wysepki zostały zbudowane przez Indian z plemienia Uro, którzy chcieli ukryć się przed hiszpańskimi osadnikami. Obecnie zasiedlają je Indianie Ajmara, którzy zbudowali na nich trzcinowe domy, a nawet kościół. Pływają po jeziorze utrzymując się z rybołówstwa i turystyki.
Koniecznie trzeba zobaczyć ruiny na Wyspie Słońca i wyspy Amantani i Taquille, gdzie jeśli to możliwe, najlepiej zostać na noc.
Pod rozłożystym śniegiem, na tle ośnieżonych szczytów Kordylier, otoczone aurą legend starożytnej cywilizacji Inków Titicaca, mimo tłumów nadal zachwyca.


Źródło: „ 501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz