Morze Martwe


Nazwa Morze Martwe od razu przywodzi na myśl ludzi, którzy z łatwością utrzymują się na wodzie. Opinie na temat tego, że jest to najgłębsze słone jezioro na planecie i znajduje się w najniższym punkcie na powierzchnie Ziemi, są zgodne z prawdą. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to najbardziej zasolony zbiornik wody na świecie. Jezioro Asal w Dżibuti i Don Juan na Antarktydzie mają większy poziom zasolenia. To właśnie sól sprawia, że w wodzie żyją wyłącznie wytrzymałe formy bakterii i mikrobów.
Morze Martwe leży w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii. Jego wysoki poziom zasolenia jest efektem braku odpływów i minimalnych opadów deszczu. Większość wód wpływających do zbiornika jest bogata w minerały, które ulegają procesowi ewaporacji. W ostatnich latach, ze względu na wykorzystywanie Jordanu, powierzchnia morza uległa zmniejszeniu. Jego południowa część wysycha w takim tempie, że powstają tam słone pustynie.
Lecznicze działanie osadów błotnych wykorzystuje się, tworząc wokół zbiornika uzdrowiska. Na okolicznych terenach żyją gatunki zwierząt przystosowane do surowych warunków. Mieszkają tu wielbłądy, lisy, zające góralki i koziorożce skalne. Jest to także znakomite miejsce do obserwacji ptaków, które przelatują tędy w drodze do Afryki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz