Głowa Cukru – Brazylia


Głowa cukru jest symbolem Rio de Janeiro. Ten nieziemski, zielony monolit wznosi się na wysokość 396 m. Leży na półwyspie nad Zatoką Guanabara Oceanu Atlantyckiego.
Przyjmuje się, że nazwa góry pochodzi od kształtu stożkowatej bryły z zaokrąglonym wierzchołkiem, która przypomina postać rafinowanego cukru. Równie prawdopodobna jest jednak geneza słowa Paunch-Acuqua, które w języku Indian Tamoja oznacza „wysokie wzgórze”.
Jest to najsłynniejszy monolit z kilku starych granitowo-kwarcowych formacji, które wznoszą się nad morzem w pobliżu Rio de Janeiro. Ze względu na swoją pozycję był wykorzystywany przez marynarzy jako punkt orientacyjny. Wyznaczał płynącym przez Atlantyk, kierunek na miasto.
W 1912 r. wybudowano kolejkę linową, którą można wjechać na górę. Przejażdżka jest wyjątkowym przeżyciem ze względu na panoramiczne widoki. Ze szczytu widać miasto, góry i nadmorskie plaże, ale także kolejnych sześć nadzwyczajnych monolitów, wystających z wody, gdzie na najwyższym stoi olbrzymi posąg Chrystusa Zbawiciela. Najlepiej wybrać się na wycieczkę, w czasie kiedy zachodzi słońce. Jest to prawdziwie magiczny moment. Doświadczeni alpiniści mogą samodzielnie wspiąć się na wierzchołek, ale należy pamiętać, że zejście z góry sprawia znacznie większe kłopoty niż wyjście na nią. Góry są szczególnie popularne wśród miłośników wspinaczki miejskiej. Monolity połączone siecią 270 dróg tworzą najdłuższą na świecie miejską trasę.



Źródło: "501 najwspanialszych cudów natury"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz