Góry Błękitne - Jamajka

Góry Błękitne zostały nazwane niezwykle trafnie. Są stale okryte mgłą, która otula je błękitnym cieniem. Słyną z urozmaiconej topografii, zróżnicowania biologicznego, oszałamiających widoków i najlepszej na świecie kawy, uprawianej na niższych zboczach.
Góry wznoszą się na północno-wschodnim krańcu Kingston we wschodniej części Jamajki, a ich strome skarpy mają ponad 2000 metrów wysokości. W pogodny dzień z Blue Mountain Peak, najwyższego szczytu na wyspie, można zobaczyć Kubę. Tereny otaczające góry są nierówne i gęsto zalesione. Znajdują się tam rwące rzeki, strumienie i wodospady, spływające do bujnie zarośniętych dolin, co skutkuje częstymi osuwiskami i powodziami. Średnia opadów w tym rejonie wynosi 7600 mm rocznie., co stanowi równowartość zapotrzebowania na wodę prawie połowy populacji na Jamajce. Rejony te są tak dzikie, że część z nich nie została jeszcze zbadana.
W XVIII w. zbiegli niewolnicy Maroonowie, założyli w tych górach swoje siedziby. Prowadzili tak skuteczną wojnę przeciw Brytyjczykom, że przyznano im prawa do ziemi. Obecnie ich potomkowie Rastafarianie ukrywają tu plantacje marihuany.
W górach występuje ponad 500 gatunków kwitnących roślin, w tym wyjątkowy jamajski bambus. Chusquea abietifolia kwitnie tylko raz na 33 lata (następny rozkwit planowany jest na 2017 rok). Dodatkowo żyje tu ponad 200 gatunków ptaków takich jak chociażby koliber (znany jako ptak doktor). Góry te zamieszkuje także drugi co do wielkości motyl na świecie Papilo homerus.
Park Narodowy Gór Błękitnych został założony w 1992 r., żeby chronić pozostałe lasy i zbiorniki wodne.
Zwiedzać należy w porze suchej od grudnia do kwietnia. Odradza się piesze wycieczki w okresie zagrożenia osuwiskami i powodziami. Warto tez wiedzieć, że wędrówki na własną rękę są niebezpieczne. Należy zatrudnić przewodnika, który wyciągnie nas z kłopotów w razie, gdy zgubimy drogę lub natkniemy się na nielegalną plantację marihuany.



Źródło: "501 najwspanialszych cudów natury"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz