Góra Ararat



Leżąca we wschodniej Anatolii, góra Ararat (Argi Dagi) warta jest trudów wspinaczki. W Biblijnej Księdze Rodzaju wulkaniczny masyw utożsamiany jest z miejscem spoczynku Arki Noego po potopie. Wyższy wierzchołek góry, Wielki Ararat mierzy 5137m i jest najwyższym szczytem w Turcji. Obecnie wulkan znajduje się w stanie uśpienia. Ostatnia erupcja z jego udziałem miała miejsce w 1840r.
W roku 2004 Ararat i otaczające go obszary zostały ustanowione Parkiem Narodowym Gór Kackar. Dostęp do wulkanu mają tylko zagraniczni turyści z odpowiednim zezwoleniem, ponieważ jest to strefa zmilitaryzowana. O pozwolenie na wspinaczkę trzeba starać się najpóźniej dwa miesiące przed podróżą w zarejestrowanej agencji turystycznej, która organizuje tego typu wycieczki. Zdobywanie góry Ararat warte jest wszelkich poświęceń. Widoki z ośnieżonego szczytu na Iran i Armenię, są niesamowite!
Wędrówka rozpoczyna się w wiosce Eli, u stóp południowo-zachodniego zbocza wulkanu i w obydwie strony zajmuje ok 5-6 dni. Wspinaczka jest żmudna i ciężka, zwłaszcza w wyższych partiach, gdzie zalega śnieg. Najlepszy czas na zdobycie góry to okres od czerwca do września w godzinach porannych, gdyż po południu zbierają się chmury. Wyprawa na szczyt, to przygoda dla doświadczonych podróżników.

1 komentarz: