Aspendos, Perge oraz wodospady Kursunlu i Duden


 Będąc w Turcji wypożyczyliśmy samochód na dwa dni i ruszyliśmy ku słońcu;) Na pierwszy ogień poszły Pamukkale (opis tego magicznego miejsca znajdziecie kilka postów niżej), niestety pogoda nie sprzyjała, ale na nasz przyjazd przynajmniej deszcz przestał padać ;)) 
W kolejnym dniu zwiedziliśmy przepiękny amfiteatr w Aspendos, Perge, oraz magiczne wodospady. Pod wieczór dojechaliśmy do Chimery (opis kilka wpisów poniżej ). 
A teraz kilka słów o każdej z tych atrakcji:

Aspendos ( gr. Άσπενδος) – starożytne greckie miasto w Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja), znane dziś z najlepiej zachowanego starożytnego amfiteatru na 15 000 miejsc, również obecnie wykorzystywanego do różnego rodzaju przedstawień i pokazów. Miejscowość leży 50 km od Antalyi.
Aspendos znajduje się w Pamfilii. Według późniejszych tradycji, miasto założone zostało około 1000 p.n.e przez Greków, którzy pochodzili z Argos. Szeroki zasięg występowania jej monet w starożytnym świecie wskazuje, że w V wieku p.n.e. Aspendos było ważnym miastem w Pamfilii. Dzięki transportowi prowadzonemu rzeką Eurymedon kwitł handel solą, olejem i wełną, co doprowadziło miasto do wzbogacenia. W 333 p.n.e. Aspendos chciało przekupić Aleksandra Wielkiego, by jego oddziały nie stacjonowały w mieście, lecz Aleksander zignorował ich namowy i zajął miasto. W 190 p.n.e. miasto poddane zostało Rzymianom, którzy je splądrowali. 








Perge - najważniejsze z miast starożytnej Pamfilii.
Według legendy miasto założone w XIII wieku p.n.e. przez Mopsosa i Kalhasa - uchodźców spod Troi. W IV wieku p.n.e. pisarz Skylaks odnotował istnienie miasta nad brzegiem rzeki Kaistros (dzisiejsza Aksu). Chociaż miasto położone było 12 km od morza, mieszkańcy czerpali zyski z handlu morskiego. Było to możliwe, ponieważ rzeka w czasach starożytnych była żeglowna. Aż do 333 p.n.e. miasto pozostawało w strefie wpływów perskich. Później poddało się bez walki Aleksandrowi Macedońskiemu Po śmierci Aleksandra miasto było niezależne aż do 129r.p.n.e., kiedy stało się częścią nowej prowincji rzymskiej - Azjii Mniejszej. Zaczął się okres prosperity. Miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków kultu Artemidy. W I i II wieku Perge było jednym z najpiękniejszych miast Azji Mniejszej. Do dziś można zobaczyć ruiny nimfeum, ulicy kolumnowej, bramy ceremonialnej, łaźni, gimnazjonu, teatru i stadionu na 12 tys. widzów. Wraz z wizytą św.Pawła rozpoczął się chrześcijański okres historii miasta. W V wieku miasto było już siedzibą biskupa. Gwałtowny koniec przyszedł w VIII wieku wraz z najazdami arabów.






Zespół wodospadów nazywanych wspólnym mianem Düden znajduje się w prowincji Antalya. Owe wodospady utworzone są na rzece o tej samej nazwie, będącej zresztą jedną z głównych rzek regionu. Wodospad Düden Górny (tr. Düden Başı) położony jest około 12 kilometrów na północny-wschód od Antalyi, a wodospad Düden Dolny - w samej Antalyi. Wodospady Düden stanowią część większego systemu krasowego. 
Górny Düden to najwyższy wodospad w regionie. Położony w atrakcyjnym miejscu, w otoczeniu zieleni, bywa tłumnie odwiedzany przez poszukujących chwili wytchnienia od zgiełku i nadmorskich upałów mieszkańców Antalyi.
Woda z wodospadu Dolny Düden wpada bezpośrednio do Morza Śródziemnego, a wspaniały widok skalistych klifów i spienionej wody stał się jedną z atrakcji turystycznych tego miasta. Teren w pobliżu wodospadu jest popularnym miejscem wypoczynkowo-piknikowym. Warto pamiętać, że wodospad Dolny Düden czyli po turecku Aşağı Düden bywa również nazywany Karpuzkaldıran Şelalesi.

 


Wodospady Kurşunlu to malowniczy zakątek i park położony na Wybrzeżu Morza Śródziemnego. Często są odwiedzane w ramach wycieczek zorganizowanych przez biura podróży z Antalyi lub z Side.  Wodospady ten położone są na rzece Aksu, około 20 km na pn-wschód od Antalyi, w otoczeniu malowniczego lasu piniowego. Park Narodowy Wodospadów w Kurşunlu czyli Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, założony w 1991 roku, ma na celu ochronę unikalnej flory, fauny i formacji geologicznych. Rodziny tureckie odwiedzają tę okolicę na pikniki, jako odskocznię od tłumów i upałów panujących na wybrzeżu.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz