Dolina Śmierci.


Dolina Śmierci to pełen skrajności obszar usytuowany w południowo-wschodniej Kalifornii. Mimo że sama nazwa sugeruje nieurodzajne, spustoszone miejsce, można tutaj znaleźć ponad 1000 gatunków roślin i mnóstwo zwierząt, które z powodzeniem zaadoptowały się w surowym środowisku. Większa część doliny zlokalizowana jest pomiędzy dwoma pasmami górskimi i leży poniżej poziomu morza. Obszar ten znany jako Badwater Basin, jest najniżej polożonym punktem w Północnej Ameryce.
Swój obecny kształt dolina zawdzięcza przemianom, jakie zachodziły w ciągu milionów lat. Kiedyś na jej terenach znajdowało się ciepłe, płytkie morze. Najstarsze skały w tym regionie mają ok. 1,7 miliarda lat, a góry wyznaczające granice doliny są historyczną formacją geologiczną. Dolina Śmierci to najgorętsze i najsuchsze miejsce w kraju. Latem temperatury w ciągu dnia dochodzą tutaj do 50 st. C. Tymczasem nocą potrafią w okresie zimowym spaść nawet poniżej 0 st. C.
Występuje tu bardzo mało opadów, ale kiedy już się pojawią, cała pustynia natychmiast rozkwita milionem dzikich kwiatów. Niezwykłość tego miejsca podkreślają także porośnięte lasami, ośnieżone szczyty gór, piaskowe wydmy, kamienista pustynia oraz liczne wąwozy.
Żyjące tutaj zwierzęta to zazwyczaj małe nocne ssaki. Większe gatunki takie jak puma, kojot czy owca kanadyjska zasiedlają obszary położone wyżej, gdzie znajduje się więcej wody i roślinności. Dolina jest także domem dla grzechotników, skorpionów i czarnych wdów. Jest to bez wątpienia bezlitosne i niegościnne miejsce, ale na swój sposób piękne. Do najpopularniejszych miejsc tego regionu należą Zabriskie Point i Dante's View, gdzie na tle unikatowego krajobrazu turyści mogą podziwiać wschody i zachody słońca oraz Artists Paette, kanion Marble i Zamek Scotty,ego.


Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz