Ilulissat - lodowy fiord.
Na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, 250 km na północ od koła podbiegunowego, znajduje się fiord Ilulissat. U jego nasady leży Sermeq Kujalleq, jeden z najaktywniejszych lodowców na świecie. Przemieszcza się z prędkością 19 m dziennie, co odpowiada 35 km3 lodu rocznie.
Kombinacja ogromnej pokrywy lodowej i szybko przemieszczającego się lodowca jest fenomenem obecnym wyłącznie w Grenlandii i na Antarktydzie. Ilulissat  daje naukowcom i turystom możliwość obejrzenia z bliska czoła lodowca, wrzynającego się w zamarznięty fiord. Widok skał, lodu i morza w akompaniamencie przeraźliwych dźwięków, wydobywanych przez przemieszczający się lodowiec, daje efekt zadziwiającego spektaklu natury. Ilulisat na tle zorzy polarnej jest zjawiskiem, które trzeba zobaczyć.

Błyszczący pokaz zielonych, żółtych i czerwonych świateł na atramentowym niebie jest czymś wyjątkowym. Latem, podczas polarnych nocy, warto wziąć udział w rejsie przez fiord, żeby zobaczyć ciepły blask słońca, odbijający się w wielkich lodowych bryłach. Podczas takiej wyjątkowej wycieczki nie sposób odmówić sobie także Martini z „prawdziwym lodem”.Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz