Kamczatka - najbardziej aktywny rejon wulkaniczny na Ziemi.


Kamczatka to duży półwysep w azjatyckiej części Rosji, który oddziela Morze Ochockie od Morza Beringa. Jest rajem dla przyrodników i kulturowym bastionem Itelmenów, Koriaców, Ewenów i Czukczów. Jest to także najbardziej aktywny rejon wulkaniczny na Ziemi. Całe 27% powierzchni półwyspu zajmuje sześć połączonych ze sobą rezerwatów. Tylko tutaj, na Kamczatce, można zobaczyć tak zróżnicowaną działalność wulkaniczną. Księżycowy krajobraz w pobliżu Kluczewskiej Sopki jest młodszy od większości odwiedzających go turystów. Na południu znajduje się mniej aktywnych wulkanów niż na północy, ale istnieje tu mnóstwo gejzerów i źródeł geotermalnych. Obszar ten jest dowodem na, trwającą do dziś ewolucję wulkanicznego ekosystemu. 
W samym centrum półwyspu leży najbardziej znany Kronocki Park Narodowy, który wprawia w zdumienie nawet najbardziej doświadczonych podróżników. Na jego obszarze, pośród parujących stożków i głębokich jezior kraterowych, znajduje się Dolina Gejzerów. Jest to kraina błotnych sadzawek, czynnych wulkanów i gejzerów, pośród których przechadzają się niedźwiedzie kamczackie poszukujące jagód i łososi.
Można tu podziwiać gorące wodospady, pływające w rzekach ławice ryb, połowę światowej populacji bielików olbrzymich oraz całe mnóstwo innych morskich i lądowych zwierząt.
Na terenie rezerwatu żyje ok. 10000 niedźwiedzi. Dobrze jest wiedzieć jak zachować się na ich terytorium. Warto przyjechać tu jesienią, kiedy niedźwiedzie polują na łososie.





Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz