Ar Rub al-Khali – największa pustynia piaszczysta na świecie.


 Ar Rub al-Khali w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pustą ćwiartkę”. Rozległy obszar o długości 1000 km i szerokości 500 km jest praktycznie nie zamieszkany. Ukształtowana ponad dwa miliony lat temu, wielka piaszczysta pustynia zajmuje 25% powierzchni Arabii Saudyjskiej i ciągnie się przez terytoria Omanu, Jemenu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Kiedyś w rejonie tym znajdowały się żyzne gleby, zasilane kilkoma jeziorami. Dowodem na ich istnienie, są doskonale zachowane zęby hipopotamów, kości bawołów, kóz i gazeli, a nawet słodkowodne muszle.
Obecnie jedyne gatunki, które przetrwały w tym surowym środowisku, to 24 rodzaje ptaków, 31 odmian roślin, pajęczaki i gryzonie. Przed 300 r. n. e. pustynnienie Ar Rub al-Khali nie było tak daleko posunięte, więc wzdłuż jej zewnętrznych krańców osiedlały się koczownicze ludy Beduinów. Później ich miasta zostały zasypane przez piach. Nocą temperatury na pustyni spadają do 0 st. C i sukcesywnie rosą, osiągając w południe 55 st. C.
Pod rozległymi wydmami piasku znajdują się bogate pokłady ropy naftowej. Istnieje prawdopodobieństwo, że są to największe złoża na Ziemi. Stanowią ogromne źródło dochodu Arabii Saudyjskiej. Sheyba, w centrum pustyni, to główny ośrodek produkcyjny, a Ghawar to największe pola naftowe na świecie.


Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz