Cypr - Famagusta i Salamina


Famagusta, rybackie osiedle nabrało znaczenia w czasach rzymskich, kiedy mieszkańcy sąsiedniego miasta Salamina przenieśli się tutaj po najeździe Arabów oraz licznych trzęsieniach ziemi. Szybki rozkwit miasta do pozycji najbogatszego we wschodniej części Morza Śródziemnego nastąpił w XIII wieku. Miasto stało się kolebką rzymskiego kościoła, osiedliło się tutaj wiele szlachty i rycerstwa. Mając połączenia z portami bliskiego Wschodu i Włoch, stało się ważnym centrum handlowym. W Famaguście wybudowano wiele obiektów obronnych: potężne mury miejskie z licznymi wieżami oraz cytadelę kolo portu z wieżą Otella, w której miały się rozegrać wydarzenia będące tematem dramatu Szekspira.
Kilka kilometrów za Famagustą znajdziemy ruiny słynnej Salaminy. W starożytności należała do najpotężniejszych miast – państw na Cyprze. Ruiny Salaminy stanowią obecnie najcenniejszy obiekt archeologiczny na wyspie.
Zgodnie z mitologią, założycielem miasta był Tefkros, syn króla Talamona, który przybył tu z greckiej wyspy Salamina po zakończeniu wojny trojańskiej.
Dziś Salamina jest główną atrakcją Cypru północnego. Położona jest nad samym morzem z plażami złotego piasku, zajmuje obszar kilku kilometrów. Jedyne obiekty, które zostały odkopane i zrekonstruowane, to ruiny stadionu, rzymskiego amfiteatru, port, gimnoazjon, kilka świątyń i łaźni. Zwiedzając rozrzucone w dużej odległości zabytki mija się wystające z ziemi fragmenty kolumn.
Okolice Famagusty i Salaminy stanowią doskonałą bazę wypadową na Półwysep Karpaz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz