"Śródziemnomorska Latarnia" jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na ziemi. Od 2000 lat dochodzi do w miarę regularnych erupcji z jego udziałem. Ze stojącego na środku morza stożka nieustannie wydobywa się chmura dymu. Nocą wulkan wyrzuca w niebo języki ognia, które przypominają gigantyczny pokaz fajerwerków.
Do mniejszych eksplozji, żarzącej się lawy, dochodzi we wnętrzu krateru kilka razy w ciągu godziny. Mianem "erupcji strombolijskiej" określa się wszystkie wybuchy wulkaniczne tego typu.
Maleńka wyspa, na której stoi Stromboli, ma zaledwie 12,6 km2. Zamieszkuje ja ok 500 osób, które żyją w cieniu wulkanu w dwóch wioskach i kilku mniejszych osadach, rozmieszczonych na zboczach góry. Widoki z wyższych stoków są zachwycające-poszarpane klify, czarne plaże i błękitne morze usiane licznymi wyspami.
W całej historii Stromboli, duże erupcje z dużymi wypływami magmy należały do rzadkości. W 2003r. pierwszy raz od 17lat lawa spłynęła do morza po ścianie wulkanu, powodując lokalne fale tsunami o wysokości 10m. W lutym 2007r. powstały dwa nowe kratery i w jednym z nich doszło do wybuchu. Od tamtej pory Stromboli jest pod stałą obserwacją
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz