Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od imponującego teatru, który otwarty jest od godziny 8:00 do późnego wieczora. Wstęp 7euro. Budowla powstała w czasach rzymskich (II w.), ale architekt
Z górnych rzędów budowli dobrze widać powstała również w II w. agorę handlową (obecnie nie jet ona udostępniona zwiedzającym.
We wschodniej części wykopalisk, blisko murów, leżą ruiny bazyliki, która wybudowana w V w. służyła jako katedra rezydującemu tu biskupowi. Idąc z centrum do muzeum, przechodzi sie przez łukową bramę, należącą do ciągu murów. wiodła ona do miasta wewnętrznego, gdzie mieściły się agory, biblioteka i zabudowania mieszkalne.
Właściwie już od Liman Cad. poruszamy się wzdłuż ulicy kolumnowej, głównej drogi nie tylko w antycznym mieście, ale także dzisiaj. Prowadziła ona w miejsce, gdzie stała świątynia Apollina na południowym krańcu cypla, obok wielkich łaźni , następnie koło teatru, pomiędzy agora , a łaźnią (muzeum) i po 300m kończyła się przy wielkiej bramie.
W Turcji niesamowite jest to, że o zabytki sprzed niemal 2tys lat można się potknąć idąc ulicą. Kolumny leżą wzdłuż chodnika, a przy większych budowlach, jak łaźnia Kleopatry podoczepiane są klimatyczne knajpki lub sklepiki. Będąc w Turcji nie mogliśmy uwierzyć w to co widzimy, a jednocześnie chłonęliśmy tamtejszy nastrój, który niewątpliwie jest wyjątkowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz