Groźny Wezuwiusz zalewa bezbronne Pompeje






Starożytne miasto Pompeje we Włoszech, położone 20 kilometrów na południe od Neapolu, było własnością Greków, Etrusków, Samnitów, a od 89 r. p.n.e.  - Rzymian. W owym czasie był to ważny port i ośrodek rolniczy. Produkowano tu wina i pachnidła. W 79 r. erupcja Wezufiusza pokryła miasto warstwą popiołu wulkanicznego o grubości ponad 6 metrów zatrzymując na wieki tragiczną chwilę z życia miasta. Mieszkańcy nie zdążyli uciec, a ich ciała przetrwały zmumifikowane do dzisiejszego dnia.
W 1748 roku rozpoczęto wykopaliska, a odnaleziony w 1763 roku napis "rei publicae Pompeianorum" pozwolił zidentyfikować miasto. Systematyczne badania rozpoczęto w tatach sześćdziesiątych XIXw. do dziś nie odslonięto jeszcze 2/5 ruin.
To, co odkopano, ukazuje miasto w nieregularnym kształcie, położone na powierzchni ponad 63ha w obrębie murów. Sa tam trzy skupiska budowli publicznych, m.in. forum i amfiteatr, oraz setki domów prywatnych. Najstarsze z nich pochodzą z IV i III w.p.n.e. , najbardziej luksusowe, o ścianach bogato zdobionych malowidłami i mozaikami, z lat 280-200p.n.e. Jednym z nich jest Dom Fauna, zajmujacy całą przestrzeń między czterema ulicami.







698 165 466
668 305 857

Więcej zdjęć na naszej stronie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz