Jezioro Czad



 Pięćdziesiąt lat temu Jezioro Czad było czwartym co do wielkości jeziorem w Afryce. Jego powierzchnia wynosiła 25 tyś. km2 i obejmowała nie tylko zachodnią część Czadu ale także okolice Nigru, Nigerii i Kamerunu. Podejrzewa się, że jest ono pozostałością po morzu śródlądowym, które ok. 4000 r. p.n.e. zajmowało obszar 400 tyś km2. Obecnie ze względu na znikome opady i pustynnienie przyległych obszarów, jezioro dramatycznie wysycha i w całości mieści się w granicach Czadu.
Jezioro jest płytkie, osiąga od 1,5 do 7 m głębokości, a jego liczne wyspy i przybrzeżne równiny stanowią dom dla krokodyli oraz ptaków. Otoczone jest bagnistą roślinnością, w której przeważają trzciny i papirus, stosowane do budowania kanoe. Niektóre z wysp są zamieszkiwane i stanowią bazy wędkarskie, choć w ciągu 40 lat całoroczny połów ryb zmniejszył się o 80%. Jezioro znane jest z produkcji naturalnej sody, dzięki której woda utrzymuje świeżość. Jednak w jeziorze nie można się kąpać ze względu na obecność pasożytów bilharcjozy.

Jezioro jest głównym źródłem wody dla 10 mln ludzi. Istnieje kilka projektów, żeby zasilić Czad kierując w jego stronę okoliczne rzeki i jeśli nie zostaną one wdrożone jezioro zniknie z powierzchni ziemi jeszcze przed końcem tego wieku.




Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz