Kanczendzonga


Najwyższy z pięciu szczytów Kanczendzongi mierzy 8586 m. Trzecia największa góra na świecie leży na granicy Nepalu z Sikkim, autonomicznym regionem Indii. Słynie z dramatycznego piękna i budzi strach wśród tych, którzy mieszkają u jej podnóży. Kanczendzonga traktowana jest przez Sikkimczyków jako bóstwo o ognistoczerwonej twarzy i koronie z pięciu czaszek, które symbolizują pięć szczytów. Religijne odniesienie jest tak silne, że niektórzy alpiniści, nie chcąc naruszyć świętości Sikkimczyków, zawracają dosłownie kilka metrów przed szczytem.                                                        
Mimo ciężkich warunków pogodowych – lawin, gradowych burz, gwałtownych powodzi i nagłych zamieci – obszar ten charakteryzuje się unikalną fauna i florą. U stóp Kanczendzongi położone są plantacje herbaty Darjeeling. Kontrast pomiędzy bujną roślinnością nizinną, alpejskimi łąkami i ośnieżonymi górami jest niezwykle teatralny. Najlepsza trasa w Himalaje i na Kanczendzongę prowadzi z Nepalu. Szlak wspinaczkowy wiedzie z małego lądowiska w Taplejung do obozowiska w Ramche na południowym zboczu góry. Poza niesamowitymi widokami na szczyty, mija się kaskady rzek, dziewicze lasy, ryczące lodowce i tradycyjne osady. Tam, gdzie nie mieszkają ludzie, można spotkać egzotyczne ptaki i endemiczne gatunki zwierząt.
Wspinaczka na Kanczendzongę jest bardzo trudna i wymaga oficjalnego zezwolenia zarówno ze strony Nepalu, jak i Sikkim. Nawet wędrówka w obrębie tego regionu poddana jest surowym zasadom, więc najlepiej skorzystać z przewodnika.



Źródło: "501 najwspanialszych cudów natury"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz