Pirin




Poszarpane pasmo górskie w południowo-wschodniej Bułgarii wyróżnia się nie tylko wapienno-granitowym krajobrazem, ale także różnorodnym światem fauny i flory. Większa część obszaru znajduje się pod ochroną parku narodowego i w 1983 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozciągłość pasma wynosi ok 60 km, a jego szerokość waha się od 25–40 km. Pirin obfituje w rzeki, a jego główny grzbiet stanowi dział wodny pomiędzy Mestą i Strumą.
Największy szczyt, Wichren osiąga wysokość 2914m, a pozostałe 60 wierzchołków pasma przekracza 2500 m. Na lokalny alpejski krajobraz składają się marmurowe i granitowe góry oraz niezwykłe lodowcowe jeziora, położone w kotłach. Największym i najgłębszym jeziorem jest Popowo, ale w regionie tym jest ok. 180 innych, krystalicznie czystych zbiorników, otoczonych ośnieżonymi szczytami.
Klimat zależy od wysokości. W wyższych partiach gór przez osiem miesięcy w roku leży śnieg, podczas gdy na południu panuje klimat sub–śródziemnomorski.
Pirin dzieli się na trzy geograficzne i geologiczne części: północną, środkową i południową. Ostatnia charakteryzuje się najbogatszą fauną i florą. Rosną tu sosny i jodły, a także 1300 gatunków roślin, z których 18 to odmiany endemiczne. W górach żyje 175 rodzajów zwierząt. Kilka z nich to gatunki zagrożone wyginięciem. Do tutejszych mieszkańców należą niedźwiedzie brunatne, wilki trzcinowe, szakale i martesy, a także ptaki takie jak orzeł przedni, orlik grubodzioby, puchacz oraz głuszec.
Góry otacza wiele miast i wsi, ale Bansko, w którym znajduje się wejście do parku narodowego, oferuje najlepszą bazę turystyczną.
W górach Pirin każdy znajdzie coś dla siebie. Piechurzy mogą podziwiać piękno letniego krajobrazu, a miłośnicy sportów zimowych powinni odwiedzać tutejsze kurorty narciarskie. W południowej części pasma, w pobliżu greckiej granicy, znajdują się szlaki degustacji win. Urocze miasteczko Melnik słynie z produkcji najlepszego wina w kraju.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz