Etna - Sycylia



    Budzący niepokój wulkan Etna zajmuje większą część północno wschodniej Sycylii. wysokość jego krateru 3323 m, a obwód u podnóża wynosi 145km.  Aktywność geotermalna stożka skutkuje częstym wydobywaniem się pary i gazów. Złożona struktura wulkanu sprawia, że do wybuchów dochodzi nie tylko w obrębie głównego krateru. Erupcje Etny występują w różnej postaci. Pierwszy okres aktywności zdomnowany był przez erupcje eksplozywne o gwałtownym charakterze, podczas których wydobywały się materiały prioklastyczne i produkty lotne. Obecnie zaobserwowano przewagę erupcji wylewnych (lawowych). Według greckiego mitu we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, zamknięty tam przez Zeusa.
    Wybuchy z kraterów, znajdujących sie na zboczach góry doprowadziły do powstania licznych mniejszych szczytów i dolin, takich jak Monte Gallo. system tras, wiedzie przez zalesione zbocza Etny, w których mieszkają żbiki, jeżozwierze, różnorodne gady i orły przednie. Zima góra zamienia sie w popularny kurort narciarski.
    Ze względu na stałe zagrożenie, wspinaczka na szczyt wulkanu jest zakazana. Podczas erupcji lub wzmożonej aktywności, zarejestrowanej przez sejsmografy, większość dróg, zwłaszcza tych od zawietrznej strony, zostaje zamknięta.
    Mimo niosącego za sobą ryzyka dla mieszkających u jej podnóża ludzi, Etna jest warta zobaczenia.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz