Yellowstone - pierwszy park narodowy na świecie.


W pierwszej połowie XIX w. z przymrużeniem oka traktowano opowieści o niezwykłej krainie leżącej gdzieś w Górach Skalistych. Relacje myśliwych o bagnistych rozlewiskach, skamieniałych lasach i gorących źródłach, rozpatrywano w kategoriach mitu. Dopiero w 1869 i 1870 r. zorganizowano ekspedycje, które raz na zawsze potwierdziły niezwykłe doniesienia. W efekcie natychmiast podjęto działania mające na celu ochronę tej nieziemskiej krainy. W 1872 r. powstał Yellowstone, pierwszy park narodowy na świecie.
Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym wciąż płynie gorąca magma. W przeszłości dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, w następstwie których, większa część Ameryki Północnej pokryła się warstwą pyłu. Najsłynniejszą atrakcją Yellowstone są bez wątpienia gejzery. Ich erupcja jest wynikiem podgrzewania podziemnych źródeł wody przez płynna magmę. Najbardziej popularnym gejzerem w parku jest Old Faithful, który wybucha najczęściej ze wszystkich i przy tym bardzo regularnie.

Yellowstone może poszczycić się także nieskazitelnym krajobrazem i bogactwem świata zwierząt. Na terenie parku żyje kilka tysięcy bizonów, nie wspominając o łosiach, niedźwiedziach pumach, wilkach i rosomakach. Przy odrobinie szczęścia można spotkać też zagrożony gatunek rysia.



Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Dolina Mekongu





Rzeka Mekong, dwunasta co do wielkości rzeka na świecie, wypływa z gór Tangla, a uchodzi do Morza Południowochińskiego. Płynie niemalże przez całą długość Laosu i ma dla jego mieszkańców wręcz duchowe znaczenie. Kraj pozbawiony jest dostępu do morza, a ok 75% jego powierzchni  stanowią góry i wyżyny. Mekong spełnia zatem ogromną rolę.  Jest nie tylko źródłem wody i pożywienia, ale także ważnym szlakiem komunikacyjnym.
W wodach rzeki żyje mnóstwo gatunków ryb, które są istotnym składnikiem diety tutejszych mieszkańców. Stanowią 80% wszystkich protein, spożywanych przez wszystkich Laotańczyków. Mekong jest również domem największej no świecie ryby słodkowodnej. Pangaz może ważyć do 300 kg i osiągnąć nawet trzy metry długości.

Rzeka niesie ze sobą cenny muł, który wzbogaca glebę. W zasadzie wszystkie krajowe plantacje ryżu znajdują się na terenach zalewowych oraz w pobliżu Wentianu i Savannakhetu, które leżą na dwóch krańcach  doliny Mekongu. W obydwu tych miastach warzywa rosną przy brzegu, na każdym dostępnym skrawku ziemi.
Mekong nieuchronnie ulega zmianom. Chiny budują ogromne zapory, przez co poziom w rzece dramatycznie się obniża. W trakcie pory suchej odcinek w Wientianie kurczy się do wielkości strumienia. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, może mieć to tragiczne skutki dla milionów ludzi, żyjących w Laosie, Wietnamie i Kambodży.




Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”