Fala powrotna na rzece Severn


Severn Bore to gwałtowna fala powrotna, kształtująca się na rzece Severn. Jest to najdłuższa rzeka Wielkiej Brytanii. Ma 350 km i wypływa z regionu środkowej Walii. Przepływa przez miasta Shrewsbury Worcester, Gloucester i wpływa do Kanału Bristolskiego. Fala rwie się w przeciwną stronę niż naturalny bieg nurtu. W czasie przypływu skaliste brzegi ograniczają ruchy wody, a uskoki na dnie rzeki zatrzymują jej bieg. To prowadzi do uformowania potężnego wału wodnego.
Wysokość fali jest nieprzewidywalna i zależy przede wszystkim od siły oraz objętości przypływu. Wpływ na jej wysokość mają także ilość wody w rzece, warunki pogodowe i kierunek wiatru. Silne wiatry znad Atlantyku znacząco zwiększają jej rozmiar. Najpotężniejsze fale powstają w okresie obfitego przypływu, czyli podczas pełni i nowiu księżyca. Najwyższe wały wodne można zaobserwować od lutego do kwietnia oraz od sierpnia do października, a więc w czasie wiosennego i jesiennego zrównania. Rekordowa wysokość fali wynosiła 2,75 m.

To fenomenalne zjawisko najlepiej widoczne jest na odcinku pomiędzy Minsterworth a Lower Parting, gdzie fala nabiera prędkości i nasila się w ryk wody. Ci którzy żyją i pracują w pobliżu rzeki doskonale znają charakterystyczny odgłos zbliżającego się przypływu. Około dwunastu razy w ciągu roku fala jest na tyle duża, że można na niej surfować. Dave Lawson, miejscowy surfer ustanowił rekord, przepływając na fali powrotnej odległość dziewięciu kilometrów.





Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”