Wyspy Galapagos


Wyspy Galapagos to mały archipelag, należący do Ekwadoru. Znajduje się na 965 km na zachód od wybrzeża Południowej Ameryki. Zjawiska zaobserwowane na archipelagu posłużyły do podparcia teorii ewolucji Karola Darwina. Grupa 13 głównych wysp, 6 wysepek i 107 skał wynurzających się z wody, ma pochodzenie wulkaniczne.
Głównymi mieszkańcami lądu są legwan galapagoski i żółw słoniowy. Pośród gniazdujących tu ptaków znajdują się głuptak niebiesko- i czerwononogi, albatros, kormoran nielotny, flaming różowy, fregata wielka, pingwin równikowy i zięba Darwina.

Równie bogaty jest tutaj podwodny świat, który zamieszkują lew morski galapagoski, wydra morska i legwan morski.
Mimo przynależności do światowego dziedzictwa UNESCO, wyspy te wciąż są zagrożone przez rosnąca liczbę mieszkańców. Człowiek sprowadził tu kozy, koty i psy, a także prowadzi intensywne połowy. Rząd Ekwadoru narzucił surowe zasady dotyczące przemysłu turystycznego. Ogromna liczba turystów niszczyła wyspy i ich naturalne środowisko. Obecnie każdej wycieczce musi towarzyszyć przewodnik z certyfikatem parku narodowego.

Te nadzwyczajne choć delikatne wyspy są skarbem całego świata.
























Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Aconcagua


Cerro Aconcagua (6960mnpm), jest najwyższą góra na półkuli zachodniej, wyższą o 766m od Mount Kinley na Alasce, której wierzchołek jest najwyżej położonym punktem w Ameryce Północnej. Leży ona w Andach Argentyńskich, w odległości 112km od miasta Mendoza. Jej zachodnia część znajduje się w Chile, na północ od stolicy, Santiago. Wzdłuż jej południowego zbocza ciągnie się jedna z najważniejszych przełęczy w Andach, przełęcz Uspallata. W 1902 roku, dla upamiętnienia porozumienia granicznego między Argentyną i Chile, wzniesiono na niej figurę Chrystusa.




698 165 466
690 988 696

Ha Long - Wietnam


Ta piękna zatoka jest jednym z najwspanialszych cudów natury w Azji. Nieziemska kombinacja wody, nieba i skał wygląda jak dzieło sztuki, stworzone ręką  genialnego artysty. Ha Long oznacza „miejsce, gdzie smok schodzi do morza”. Według legendy, w okresie chińskiej inwazji, na ziemię przyleciały smoki. Wypluły do morza perły, które w zetknięciu z wodą zamieniły się w skały. Tak utworzona bariera zatrzymała najeźdźców, którzy rozbijali o nią statki.
Ha Long to odnoga zatoki Tonkińskiej, leżąca w pobliżu granicy z Chinami. Na jej powierzchni rozsianych jest ok. 2000 wysp, które stanowią pozostałość po górskim paśmie, zatopionym przez morze. Skały pokryte są nieprzeniknioną dżunglą, a ich fantazyjne kształty powstałe na skutek nieustannej erozji  znajdują oddźwięk w nazwach, takich jak Słoń, Wylegujący się bawół czy Walczący kogut.


Na wielu wyspach znajdują się jaskinie i groty. Największa jest Hang Dao Go, która składa się z trzech komnat. Pierwsza z nich ma 20 m wysokości i jest na tyle duża, ze mogłaby pomieścić naraz 3000 osób. W rejonie zatoki znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, gdzie odnaleziono mnóstwo artefaktów z okresu neolitu. Obszar ten nazywany jest niekiedy „kulturą Ha Long”. Tutejsze rybackie społeczności mieszkają na łodziach lub na bambusowych tratwach, a ich źródłem utrzymania jest 450 gatunków skorupiaków oraz 200 odmian ryb, które pływają w czystych wodach zatoki.
Ha Long została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO.





Źródło: 501 najwspanialszych cudów natury”

Góra Oliwna

     Skalista, zbudowana z wapienia Góra Oliwna wznosi się nad wschodnią częścią Jerozolimy – Starym Miastem i doliną Cedronu. Jest ona dla wyznawców religii mojżeszowej i chrześcijan świętym szczytem. , tradycyjnym żydowskim miejscem pochówku. Uważa się, że właśnie tu nastąpiło Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Tuz obok znajduje się Ogrójec.
     Góra Oliwna była miejscem świętym już za czasów Salomona i Davida, a od IV stulecia powstało tu wiele chrześcijańskich kościołów i świątyń. Składa się ona z trzech szczytów, z których południowy (808m) jest uważany za właściwą Górę Oliwną. Najbardziej wysunięty na północ Scopus (818m) jest najwyższym z trzech szczytów.



698 165 466
690 988 696

Bora Bora

  Bora Bora to jedna z wysp Towarzystwa w Polinezji Francuskiej. Powstała z wulkanicznego stożka, który niemal w całości otoczony jest prostokątną rafą. Wyjątkowość wyspy ukryta jest w prostym pięknie. Jej plaże zostały uformowane z białego piasku, a kolor laguny ma błękitny odcień. Koralowe rafy zamieszkuje całe mnóstwo różnorodnych ryb, krabów i małży, ale najlepszym miejscem do obserwowania morskiego życia są otwarte przestrzenie oceanu, gdzie pływają barakudy, tuńczyki, lucjany czerwone oraz kilka gatunków płaszczek. Można tu zobaczyć także żarłacze czarnopłetwe i żółte oraz żółwie. W okresie od sierpnia do października w rejony te migrują humbaki.
Przy brzegu wyspy można uprawiać wszelkie sporty wodne, a chaty na palach i cień rzucany przez palmy, to idealne miejsce do odpoczynku. Łodzie z przeszklonym dnem pokazują podwodny świat na dnie laguny, a największą popularnością cieszą się wycieczki połączone z karmieniem rekinów i płaszczek.
Na lądzie najlepszym środkiem transportu jest rower. Do innych rozpowszechnionych rodzajów aktywności należy jazda konna i wspinaczka na bliźniacze, wulkaniczne szczyty, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na lagunę.






Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Morning Glory



Małe miasteczko Burketown, nad zatoką Karpentiara, to najlepsze miejsce do obserwowania chmury znanej jako Morning Glory. Każdego roku, we wrześniu i w październiku, zjeżdżają się tu tysiące ludzi, żeby zobaczyć to oszałamiające zjawisko. Burketown przyciąga zwłaszcza pilotów szybowców, którzy marzą o tym, aby przelecieć nad potężnym obłokiem. Do końca nie wiadomo, co tak naprawdę wywołuje ten meteorologiczny fenomen. Morning Glory może mieć nawet 1000 km długości, 1 – 2 km wysokości i poruszać się z prędkością
40 km/h. Najbardziej spektakularny widok można podziwiać kiedy zaczyna świtać, a ciemne kłęby chmur, zawieszone tuż nad horyzontem, zdają się nacierać na obserwujących je ludzi.
Lokalni Aborygeni nazywają zjawisko „yippipee” i twierdzą, że jest ono zapowiedzią złej pogody. Mieszkańcy Burketown zauważyli, że Morning Glory poprzedza nadmorska bryza i duża wilgotność.

Piloci szybowców twierdzą, ze lot nad chmurą jest jak surfowanie. Stanowi powietrzny odpowiednik fali odpływowej, gdzie zamiast grzbietu spiętrzonej wody, ujarzmia się potężny zwój chmury. Prąd powietrza na froncie obłoku pozwala dłużej utrzymać się na danej wysokości. Najlepsi piloci potrafią latać na całej długości Morning Glory, niemalże dotykając jej skrzydłami.




Źródło: "501 najwspanialszych cudów natury"