Góry Troodos


Tuż obok zatłoczonych plaż zachodniego Cypru, znajduje się cichy rezerwat pachnących sosną lasów i rozległych dolin, przeistaczających się w wysokie szczyty. Wierzchołki wzniesień pokryte są w zależności od pory roku, kwiatami lub śniegiem. Taki jest krajobraz gór Troodos, które stanowią trzon wyspy.
W samym centrum leży mała wioska o tej samej nazwie. Mieści się na wschodnim zboczu góry Olimp, która jest najwyższym szczytem Cypru. Z tego miejsca rozchodzą się cztery wyraźne krainy, z których każda ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Solea, położona 56 km na zachód od Nikozji, znana jest jako Dolina Jabłek. Górskie wioski Galata i Kakopetria słyną z ludowej architektury i malowniczych kościołów. Pitsilla obejmuje wschodnie stoki pasma, gdzie przycupnęły stare osady, winnice, migdałowce i leszczyny. Na północy rozpościera się żyzna dolina Marathassa, gdzie rosną niepowtarzalne cypryjskie wiśnie. W regionie tym mieści się także XI wieczny Klasztor Kykko, stojący na czele dziesięciu bizantyjskich cerkwi gór Troodos. Ze względu na swą architekturę oraz znajdujące się w nim ikony i freski, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa uroczego rejonu Krassochoria oznacza „winne wioski”.
Przez góry Troodos prowadzi plątanina górskich szlaków i serpentyn, ale wszystkie znajdują się w otoczeniu pięknej zieleni. W każdym zakątku można natknąć się na hojne dary natury w postaci świeżych jabłek, brzoskwiń, wiśni i winogron , z których powstaje tradycyjny trunek zivania. Region ten jest doskonałym przykładem zrównoważonej i produktywnej symbiozy człowieka z naturą.

Cypr - plaże

Plaże Cypru słyną z piękna i czystości. Aż 39 z nich posiada tzw. statut błękitnej flagi. Ciepły, jasny, złocisty piasek, urokliwe skały i krystalicznie czysta woda to raj dla miłośników spędzania czasu na skąpanej słońcem plaży, wielbicieli nurkowania, surfingu, wędkarstwa, kitesurfingu czy żeglowania! Plaże wschodniego Cypru słyną z malowniczych zatok i skalistych formacji wyrastających z wody. Tam morze najlepsze jest do nurkowania, woda ma turkusową barwę, a piasek jest złocisty. Na południu nieco bardziej ubity piasek sprzyja joggingowi, spacerom i sportom plażowym.
Zachód Cypru oferuje spokojne plaże dla miłośników rozmyślań w samotności i ciszy. Szczególną urodą wyróżniają się plaże Larnaki- Phinikoudes. Słowo to oznacza „małe palmy”, które od roku ich zasadzenia, czyli 1922, zdążyły już wyrosnąć na wielkie drzewa. Plaża jest bardzo długa i szeroka, z szarawym piaskiem. Wyposażona jest w udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz w toalety, prysznice, przebieralnie, parasole, leżaki i sprzęt do plażowych sportów. W pobliżu znajdują się liczne kawiarnie, hotele, restauracje i bary. Tuż za promenadą rozciąga się handlowe centrum Larnaki; jest tam także dużo miejsc parkingowych. Morze u wybrzeży Larnaki jest ciepłe i spokojne. Dla miłośników ciekawych zjawisk przyrodniczych najbardziej interesująca okazać się może plaża w pobliżu Pafos, gdzie można spotkać nietypowe zielone żółwie! Plaża ta prawie nie posiada skał, morze jest czyste; tuż przy plaży działają wypożyczalnie sprzętu, blisko jest do barów, restauracji i hoteli.
Według starożytnych podań, u brzegów Cypru narodzić się miała z morskiej piany Afrodyta. Co roku setki turystów przyciąga skała nieopodal Pafos, zwana Skałą Afrodyty, bogini piękna i miłości. Cypr oferuje przepiękne widoki i atrakcje dla każdego!

Cypr, Góra Olimp

W sercu gór Troodos wznosi się szczyt Olimp o wysokości 1952 m. n.p.m. Najwyższe wzniesienie Cypru znane jest miejscowym jako Chionistra. Na jego wierzchołku znajduje się radar przeciwlotniczy, stacja meteorologiczna i otoczona drutem kolczastym baza wojskowa. Jeśli potrafi się nie zwracać na to wszystko uwagi, góra może być naprawdę magiczna. Jej piękno tkwi w stromych dolinach, gdzie lasy ustępują miejsca sadom i łąkom. Każdy tutejszy obszar ma swój unikalny charakter, na który składają się stare domy i małe bizantyjskie arcydzieła w postaci zabytkowych cerkwi. Zbocza Olimpu pokryte są labiryntem szlaków, prowadzących przez otwarte polany, skąd rozpościerają się panoramiczne widoki. Bez względu na porę roku powietrze jest tu krystalicznie przejrzyste.
Od stycznia do marca, nawet wtedy, gdy nad morzem turyści korzystają z kąpieli słonecznych, w wyższych partiach góry zalega wystarczająca ilość śniegu, żeby jeździć na nartach. Jest to jedyny moment, kiedy szpetna baza wojskowa i pobliski parking przestają wzbudzać estetyczny niesmak. Ciepłe słońce i suchy, skrzypiący śnieg zapewniają idealne warunki do białego szaleństwa.
Na Olimpie znajdują się dwie naturalne trasy: Artemis to 2 - kilometrowa ścieżka wokół szczytu, a Atalante to urokliwy szlak o długości 12 kilometrów, ciągnący się przez lasy i skalne wychodnie. Na stokach góry można spotkać owce i rzadkie gatunki środkowoeuropejskich i śródziemnomorskich ptaków. Kilka oznakowanych dróg znajduje się w ogrodzonym Parku Narodowym Troodos. Region ten jest popularny zwłaszcza latem, kiedy na wybrzeżu temperatury osiągają 28st.C, a w rejonie Olimpu tylko 17st.C

Festiwal Pomarańczy

  Na Północnym Cyprze, a dokładniej w miejscowości Güzelyurt 21 maja rozpoczyna się Festiwal Pomarańczy, który będzie trwał aż dwa tygodnie!! Corocznie jest organizowany od 1977 roku jako zwieńczenie zbiorów (coś jak nasze dożynki ;) )

  Równina Morfou na której położone jest Güzelyurt, słynie z upraw cytrusów.Festiwal rozpoczyna parada, która przechodzi przez udekorowane pomarańczami i motywami regionu ulice miasta. W trakcie święta trwającego dwa tygodnie odbywają się tańce, koncerty, imprezy muzyczne. Jest również okazja do degustacji pomarańczy oraz miejscowych wyrobów.

  W Güzelyurt w przerwie festiwalowej warto odwiedzić kościół i grobowiec św. Mamasa, wybudowany w miejscu pogańskiej światyni jeszcze za czasów bizantyjskich. Święty Mamas cieszy się na Cyprze wyjątkowym uwielbieniem i szacunkiem, ale nie ma sie co dziwić skoro jest patronem unikających płacenia podatków ;)




 

12 26 58 801

DOLOMITY


Są to góry w południowej części Alp Wapiennych, w całości leżące na terytorium Włoch. Dolomity sięgają na wschód po dolinę Piawy, a ku południowi przechodzą w niskie Prealpy Weneckie. Od zachodu ogranicza je dolina górnej Adygi. Nazwa tego wapiennego pasma wiąże się z działalnością francuskiego mineraloga Dieudonne de Dolomieu, który prowadził tu badania geologiczne. Jemu zawdzięczamy odkrycie i opisanie dolomitu – węglanu wapnia zawierającego magnez. To właśnie skały węglanowe – wapienie i dolomity – tworzą strzeliste grzbiety, urwiste ściany skalne o kilkusetmetrowych wysokościach, fantazyjne iglice i inne śmiałe formy rzeźby.
Nagie i wysoko wzniesione skały kontrastują z zielonymi, malowniczymi dolinami. Niższe partie stoków porastają lasy bukowe, wyższe – mieszane świerkowo-bukowe. Powyżej 2000 m n. p. m. występuje kosodrzewina i wysokogórskie łąki. Najwyższy szczyt Dolomitów – Marmolada, z niewielkim lodowcem, sięga wysokości 3342 m n. p. m. Stąd wypływa rzeka Aviso, lewy dopływ Adygi. Cały obszar Dolomitów jest bardzo atrakcyjnym regionem turystycznym i sportowym. Latem uprawia się tutaj wspinaczkę wysokogórską i kolarstwo górskie a zimą narciarstwo klasyczne i alpejskie. Spośród ośrodków sportowych i stacji klimatycznych, najbardziej znanym jest Cortina d'Ampezzo.

CHARYBDA



Sycylia oddzielona jest od wybrzeża Kalabrii zdradzieckimi wodami Cieśniny Mesyńskiej – utożsamianej z greckim mitem o Scylii i Charybdzie.
Cieśnina o długości 32 km łączy Morze Jońskie z Morzem Tyrreńskim. Ma zaledwie 90 m głębokości, ale jej niespokojne wody są w stanie wyrwać wodorosty z dna oceanu. Dwa przeciwstawne prądy tworzą co sześć godzin falujący wir wodny nazywany imieniem Charybdy, córki Posejdona i Gai. Charybda mieszkała na skale, pod figowym drzewem. Cztery razy w ciągu dnia wchłaniała i wypluwała wody morskie wraz z okrętami.
Nimfa Scylla ukrywała się w jaskini na wybrzeżu Kalabrii i wydawała z siebie potworne dźwięki. Miała dwanaście nóg i sześć głów z trzema rzędami zębów.
Cieśnina Mesyńska w swoim najwęższym punkcie ma ledwie ponad 3 km szerokości, więc Odyseusz musiał sporo się natrudzić, żeby ominąć dwa morskie potwory.
Mityczną aurę Mesyny potęguje zjawisko fatamorgany. Na skutek załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze nad horyzontem powstają wielokrotne, zmienne i wydłużone obrazy. Budynki na przeciwległym brzegu przybierają postać wyłaniających się z wody baśniowych pałaców.
Mesyna ma za sobą tragiczną historię – plagi, epidemie cholery, trzęsienia ziemi i wojny. W 1908 r. trzęsienie ziemi wywołało tsunami, które całkowicie zniszczyło miasto, a przeprowadzony w 1942r. atak bombowy znów zagroził jego istnieniu. Powstały plany zbudowania nad Cieśniną Mesyńska mostu, łączącego Sycylię ze stałym lądem. Od tej pory turyści nie musieliby już dłużej stawać oko w oko ze Scyllą i Charybdą.

Etna - Sycylia



    Budzący niepokój wulkan Etna zajmuje większą część północno wschodniej Sycylii. wysokość jego krateru 3323 m, a obwód u podnóża wynosi 145km.  Aktywność geotermalna stożka skutkuje częstym wydobywaniem się pary i gazów. Złożona struktura wulkanu sprawia, że do wybuchów dochodzi nie tylko w obrębie głównego krateru. Erupcje Etny występują w różnej postaci. Pierwszy okres aktywności zdomnowany był przez erupcje eksplozywne o gwałtownym charakterze, podczas których wydobywały się materiały prioklastyczne i produkty lotne. Obecnie zaobserwowano przewagę erupcji wylewnych (lawowych). Według greckiego mitu we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, zamknięty tam przez Zeusa.
    Wybuchy z kraterów, znajdujących sie na zboczach góry doprowadziły do powstania licznych mniejszych szczytów i dolin, takich jak Monte Gallo. system tras, wiedzie przez zalesione zbocza Etny, w których mieszkają żbiki, jeżozwierze, różnorodne gady i orły przednie. Zima góra zamienia sie w popularny kurort narciarski.
    Ze względu na stałe zagrożenie, wspinaczka na szczyt wulkanu jest zakazana. Podczas erupcji lub wzmożonej aktywności, zarejestrowanej przez sejsmografy, większość dróg, zwłaszcza tych od zawietrznej strony, zostaje zamknięta.
    Mimo niosącego za sobą ryzyka dla mieszkających u jej podnóża ludzi, Etna jest warta zobaczenia.





Stromboli

   Stromboli to czynny wulkan o wysokości 926m,  wyłaniający się z Morza Tyrreńskiego. Jego podwodna część znajduje się na głębokości 1500 m p.p.m. Jest to najbardziej odległy zakątek wysp Liparyjskich, archipelagu pochodzenia wulkanicznego, położonego na północ od Sycylii.
   "Śródziemnomorska Latarnia" jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na ziemi. Od 2000 lat dochodzi do w miarę regularnych erupcji z jego udziałem. Ze stojącego na środku morza stożka nieustannie wydobywa się chmura dymu. Nocą wulkan wyrzuca w niebo języki ognia, które przypominają gigantyczny pokaz fajerwerków.
   Do mniejszych eksplozji, żarzącej się lawy, dochodzi we wnętrzu krateru kilka razy w ciągu godziny. Mianem "erupcji strombolijskiej" określa się wszystkie wybuchy wulkaniczne tego typu.
   Maleńka wyspa, na której stoi Stromboli, ma zaledwie 12,6 km2. Zamieszkuje ja ok 500 osób, które żyją w cieniu wulkanu w dwóch wioskach i kilku mniejszych osadach, rozmieszczonych na zboczach góry. Widoki z wyższych stoków są zachwycające-poszarpane klify, czarne plaże i błękitne morze usiane licznymi wyspami.
W całej historii Stromboli,  duże erupcje z dużymi wypływami magmy należały do rzadkości. W 2003r. pierwszy raz od 17lat lawa spłynęła do morza po ścianie wulkanu, powodując lokalne fale tsunami o wysokości 10m. W lutym 2007r. powstały dwa nowe kratery i w jednym z nich doszło do wybuchu. Od tamtej pory Stromboli jest pod stałą obserwacją





 

LAZUROWA GROTA




Włoska wyspa Capri, uwielbiana przez cesarzy Oktawiana, Augusta i Tyberiusza, leży w pobliżu półwyspu Sorrento na południu Zatoki Neapolitańskiej. Zbudowana głównie ze skał wapiennych, poddała się sile wody, która wyrzeźbiła w klifach kilka morskich jaskiń. Najsłynniejsza z nich jest Lazurowa Grota na południowym brzegu, z której cesarze korzystali, jak z prywatnej łaźni. Wejście do jaskini znajduje się na poziomie lustra wody. Światło słoneczne oświetlające wnętrze groty dostaje się poprzez wodę, która przybiera lazurowy odcień.
Do jaskini można dostać się wyłącznie łodzią, ale zależy to od wysokości fal. Dopływając do celu trzeba się położyć, żeby nie uderzyć głową o niski strop. Jeśli przed wpłynięciem zamknie się oczy i otworzy je dopiero wewnątrz groty, efekt lazurowej wody będzie jeszcze bardziej zdumiewający.
Niektórzy przewodnicy śpiewają we wnętrzu groty.
Miejscowości z których można dostać się do groty to Neapol lub Sorrento do portu Marina Grande.